Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

Oh võta mind, mu Jumal

Kiriku laulu- ja palveraamatu laul number 344 «Oh võta mind, mu Jumal» autor on Julie Katharina von Hausmann, kes on sündinud Riias 1826. aastal ning asus Mittausse, kus ta isa oli gümnaasiumiõpetaja. Perekonnas oli seitse tütart, ning kui ta ema 1859. aastal suri, pidi ta Riias oma haige isa eest hoolitsema.

Vahepeal oli Julie Katharina von Hausmanni isast saanud Riia raehärra. 1861. aastal suri ta isa. Üks Julie Katharina von Hausmanni sõpradest Olga von Karp nägi tema luuletusi ning saatis need õpetaja Gustav Knakile Berliinis. Temale meeldisid need luuletused ja ta palus tervet kogumikku. Autor andis nõusoleku kogumiku avaldamiseks tingimusel, et saadud tulu annetatakse haiglale ja lastekodule Hongkongis.

Laul «Oh võta mind, mu Jumal» ilmus kogumikus «Maiblumen, Lieder einer Stillen im Lande, dagereicht von G. Knak» 1862. aastal. See oli esimene neljast kogumikust. Aastatel 1866-1870 elas Julie Katharina von Hausmann oma õe juures Prantsusmaal.

Õde oli inglise kiriku organistiks Biarritzis. Aastal 1870 läksid õed Sankt Peterburgi, kus vanem õde Elizabeth oli Püha Anna kooli juhataja. Kool oli ka ühendatud külalistemajaga. Peterburis töötasid neli õde koos mitu aastat. Üks õde suri 1896. aastal ja teine 1898. aastal. Julie Katharina von Hausmann tuli kolmanda õega Eestisse ja elas Võsul kuni oma surmani 15. augustil 1901.

Kiriku laulu- ja palveraamatusse on laul «Oh võta mind, mu Jumal» tulnud Uue lauluraamatu lisa kaudu, kus see on laul number 646. Tõlkija on Anton Jürgenstein, kes on sündinud Vana-Vändras 1. novembril 1861.

Ta oli ühiskonnategelane, publitsist ja kirjanduskriitik. Aastail 1906-1920 töötas ta Tartus Postimehe toimetuses. Jürgenstein oli «Vanemuise» seltsi ja Eesti Kirjanduse Seltsi esimees, tõlkis saksa kirjandust.

Anton Jürgenstein võttis osa esimesest Eesti kirikukongressist 31. mail ja 1. juunil 1917 ning ta valiti kiriku põhikirja ümbertöötamise komisjoni. 10.-12. septembrini 1919 toimus järgmine kongress Tallinnas, millest Anton Jürgenstein andis ülevaate ajalehes Postimees. Jürgenstein suri Tartus 21. veebruaril 1933.

Viis «Oh võta mind, mu Jumal» (saksa keeles «So nimm denn meine Hände») ilmus Friedrich Silcheri kogumikus «Kinderlieder für Schule und Haus III» Tübingenis 1842. aastal. Viis oli pandud kokku lauluga «Wie könnt ich ruhig schlafen». Friedrich Silcher sündis 27. juunil 1789 Schnaithis Schorndorfi lähedal Wüttembergis Saksamaal. Ta õppis muusikat oma isa käe all, kes oli organist, hiljem jätkas õpinguid Auberlenis. Ta õpetas mitmel pool, sealjuures Ludwigsburgis ning hiljem oli ta orkestri dirigendiks Stuttgardis. 1817. aastal oli ta muusikatööjuhiks ja organistiks Tübingeni ülikoolis, kuhu ta jäi oma surmani 26. augustil 1860.

 

Gustav Piir
Eesti Kirik nr 36, 2.10.2002