Eesti Evangeelne Luterlik Kirik

Jõuluaeg

Jõulustseen

Vaata, pimedus katab maad
ja pilkane pimedus rahvaid,
aga sinu kohal koidab Issand
ja sinu kohal nähakse Tema auhiilgust.

– Jesaja 60: 2

Jõulud, meie Issanda, Jumala ja päästja Jeesuse Kristuse sündimise püha, sisaldavad sedavõrd palju rõõmu, et ei mahu ära ühte päeva, vaid kestavad kuni kolmekuningapäeva ehk ilmumispühani välja.

Issanda sündimise tähistamist alustatakse jõululaupäeva õhtuteenistusega. 25. detsembril on Kristuse sündimise püha. Teist jõulupüha on peetud esimärter Stefanose mälestuspäevana, kolmandat evangelist Johannese ja neljandat süütalastepäevana Petlemmas mõrvatud laste mälestuseks. Jõuluaja pühaderingis mõtleme ka pühale perekonnale (1. pühapäev pärast jõule) ja Jeesuse pühale nimele (kaheksas päev jõuludest, uusaasta).

Vanasti toodi jõuludeks õled tuppa ja lapsed magasid siis õlgede peal nagu jõululaps sõimes. Jõuluööl valvame koos karjastega, laulame koos inglitega, oleme sõime juures koos Maarjaga ning rõõmustame Õnnistegija sündimise üle koos kogu ristirahvaga. Me ei pea selleks ette võtma pikka teekonda Petlemma – Kristuses tuleb Jumal Ise meie juurde.

Paljudes kohtades pannakse jõulupühadeks välja ka jõulusõim, kus nukkudena on väljas jõuluevangeeliumi tegelaskujud – Maarja ja Joosep koos Jeesuslapsega, samuti härg ja eesel.

 

Peapiiskopi sõnum jõulupühaks

 

Palveid jõuluajal

Sind, Isa taevas, täname,
koos inglitega kiidame,
et Jeesus tuli ilmale
rõõmustajaks kõigile.

Armas Taevane Isa, me täname Sind, et Sa oled maailma nõnda palju armastanud, et oled andnud oma Poja meile päästjaks! Meie Issand Jeesus Kristus, me avame oma südamed Sinu ees ja palume, sünni meiegi südames! Ole kõigi nendega, kes on üksinduses või vaesuses, haiged või õnnetud. Ole väikeste ja suurte, rikaste ja vaestega. Sina tead meie südame igatsusi, Sina kuuled meie palveid, Sinule olgu au ja kiitus nüüd ja igavesti!

 

Vaata ka: