EELK 100 – JUUBELIKONGRESS

„Vabaduseks on Kristus meid vabastanud“ (Gl 5:1a)

26. ja 27. mail 2017 Tartus

2017. aastal möödub esimesest kirikukongressist 100 aastat. See kongress tõi kaasa suure muutuse meie kiriku korraldusse. Esimesel kirikukongressil Tartus 31. mail ja 1. juunil 1917 sõnastati Eesti vaba rahvakiriku projekt. Kongress kogunes Treffneri gümnaasiumi hoonesse. Kuid peagi selgus, et sealsed ruumid ei mahuta osavõtjate hulka ja kongress toodi üle toona veel ehitusjärgus oleva Tartu Pauluse kiriku kõrval asuvasse hoonesse aadressil Riia 25. Tartu Pauluse kirik on nüüd lõplikult valmis saanud ja on väärika tähtpäeva tähistamiseks kõige sobivam koht.

Käesoleval aastal möödub ka 500 aastat meie kirikuelu veelgi enam mõjutanud reformatsioonist. Nende sündmuste kaalu ja tähendust tänase päeva jaoks kogunemegi hindama Tartu Pauluse kirikusse EELK juubelikongressile.

Me tähistame suuri ja olulisi sündmusi – ning neid on hea tähistada koos. Siiamaani on erinevate valdkondade esindajad – vaimulikud, kirikumuusikud ja koguduste juhatuste esimehed – pidanud oma konverentse eraldi. Ent sel korral tuleme kõik kokku ühisele kongressile. Nendes päevades on varutud aega erinevatele kirikuelu töörühmadele isekeskis oma küsimuste arutamiseks. Eriprogramm vaimulikele toimub Tartu Jaani kirikus, muusikud kohtuvad Tartu Maarja kirikus ja koguduste juhatuse esimehed jäävad oma asju arutama Tartu Pauluse kirikusse.

Esimene kongressi päev 26. mail algab kõigile ühise ettekandega, mille peab Euroopa Kirikute Konverentsi peasekretär isa Heikki Huttunen. Päeva teine pool jääb vaimulike, koguduste juhatuste esimeeste ja kirikumuusikute eraldi päevakorraga sisustatud konverentsidele. Päeva lõpetab Tartu linnapea vastuvõtt.

Teisele kongressi päevale ootame lisaks kiriku töötegijatele kõiki koguduseliikmeid (vajalik registreerimine). Teine päev algab piduliku jumalateenistusega, millest on lubanud ülekande teha ka Eesti Televisioon. Sellele järgnevad ettekanded peapiiskop Urmas Viilmalt, professor Tarmo Soomerelt ja professor Margit Sutropilt. Pärastlõunal arutletakse kongressi deklaratsiooni üle, esitletakse reformatsiooni 500. aastapäevale pühendatud postmarki, kirjutatakse alla EELK ja Soome ELK koostöölepingule, kuulatakse tervitusi ja sõnavõtte. Päev lõpeb kontsert-tänupalvuse ja EELK autasude üleandmisega.

Palvetame, et selle suursündmuse kaudu kogeme veelgi selgemini meie kiriku ühtsust ja võime anda hea tunnistuse Jumala ühteliitvast armastusest ja hoolitsusest.