Ajaloolise Juuru pastoraadi renoveerimine

EELK Juuru Mihkli kogudusel on soov renoveerida ajalooline Juuru pastoraat, et rajada sinna Juuru kihelkonna tuba-muuseum, talvekirik, ruumid erinevateks huvitegevusteks ning kogudusetööks (kantselei).

Kirikust sadakond meetrit idas kõrge kivimüüriga piiratud aias põliste puude vahel on pikk, madal ja raske paekivist pastoraadihoone, mis oli ajalooliselt koguduse hingekarjase ja ta pere elukohaks ning koguduse kantseleiks. Millal pastoraat algselt ehitati, ei ole teada. Kirikukroonika järgi sai hoone Põhjasõjas kannatada ja 1732. aastal ehitati pool sellest uuesti üles. Praeguse kuju sai hoone 19. sajandi lõpul.

Pastoraadis sündis 1777. aastal Arnold Friedrich Johann Knüpffer, Kadrina pastor, üks esimesi eesti keele ja rahvaluule kogujaid-uurijaid ja 1785. aastal Georg Magnus Knüpffer, Väike-Maarja pastor, Õpetatud Eesti Seltsi asutajaid ja Taani Hindamisraamatu uurijaid.

1940. aastal pastoraat Nõukogude okupatsiooni tulemusel riigistati ja kogudus oli sunnitud vabastama kasutusel olnud ruumid. Kuni taasiseseisvumiseni tegutses pastoraadis sidejaoskond.

1991. aastal hoone tagastati kogudusele ja on olnud hädapärases kasutuses kogudusekoori lauluproovideks, pühapäevakooli tööks ja kirikukohvideks.

2013. aasta koristustööde käigus avastati, et hoones on säilinud märkimisväärne kollektsioon ajaloolisi tapeedikihte, millest vanim pärineb 19. sajandi esimesest poolest. Leidu uurisid Eesti parimad asjatundjad, toimus ka vastavasisuline teabepäev.

Viimastel aastatel on hakanud (üle 50 aasta vanune) eterniitkatus, mitmest kohast vett läbi laskma. Ajalooline hoone on tõsises ohus.

2017. aastal sai kogudus PRIA-st toetust pastoraadi katuse renoveerimiseks. Muinsuskaitse all oleva hoone katuse renoveerimine läheb maksma 115 000 eurot, millest PRIA toetus katab 100 000 eurot. Kogudusel tuleb heatahtlike annetajate abiga kokku saada 15 000 eurot!

Kui Jumal lubab, alustame sügisesi leeri- ja pühapäevakoolitunde ning kooriproove juba uue katuse all! Jumal õnnistagu igat eestpalvetajat ja annetajat!

ANNETAMISE VÕIMALUSED:

• „Anneta“ lingi kaudu. Interneti-kaardimakse puhul kontrollige eelnevalt, et kaart oleks internetimakseteks avatud ning liidetud turvaliste internetiostude programmiga. Annetused vahendatakse EveryPay interneti-kaardimakse platvormi kaudu. EveryPay toetab Visa ja MasterCard Credit ja Debit kaarte.
  • Pangaülekanne:
    arvelduskonto EE297700771001801320