EELK teoloogilise arutelu strateegia täitmiseks moodustatava teemarühma
„Luterliku identiteet ja õigeksmõistuõpetus“ eesmärgid ja koosseis
Aruteluteema lühike kirjeldus koos põhjendusega, miks see teema on aktuaalne
Luterliku identiteedina mõistame EELK kui kohaliku kiriku enesemõistmist, mis sisaldab endas lisaks õpetuslikele alustele (Pühakiri ja usutunnistuskirjad) enesekirjeldust või -interpretatsiooni, mis omakorda hõlmab ajaloolisi, kultuurilisi ja kaasaja ühiskonnast tulenevaid seoseid ning mõjutusi. Lisaks ei saa tähelepanuta jätta erinevaid teoloogilisi ja vaimuliku elu koolkondi/rühmi, kes kiriku enesemõistmist kujundavad enda toetajate/liikmete seas. EELK on ajalooliselt rahvakirik ja kuigi enam mitte enamusrühm ühiskonnas, on ta siiski veel tihedalt seotud ka rahva/rahvuse identiteeditajuga. Samas hõlmab rahvakiriklik identiteet veel enam võimalusi erinevateks vaadeteks/teoloogiateks/spiritualiteetideks.
Enamik enesemõistmisest, mida kohtame koguduste liikmete (sh ordineeritute) seas, ei lähtu alati teadlikult kiriku õpetusalustest ja on tihti pigemini alateadlik või tuleneb grupiti ühiselt kantud arvamustest (ka eelarvamustest). Seepärast oleks tarvilik lisaks luua ja arendada enamat teadlikkust, mis võimaldab meil nii oma eripärast identiteeti viljeledes kui ka kristlikku ühtsust taotledes täita oma ühist kutsumust Kristuse ihus ja Eesti (ning laiemaski) ruumis.
Aruteluteemad, mida üldkirikliku arutelu raames käsitleda (küsimused, millele otsime vastuseid)
Allpool on esitatud teemad, mis omakorda jagunevad kindlasti konkreetsemateks alateemadeks:
a) Õigeksmõistuõpetuse koht kiriku tegevuse normina;
b) viisid Pühakirja tõlgendada ja selle vabastavat sõnumit tõeks elada;
c) arusaam õpetuse ja liturgia ning kristliku igapäevaelu orgaanilisest seotusest;
d) kiriku ja ühiskonna suhtestatus (kahe regimendi/valdkonna õpetus).
Viited dokumentidele selle teemaga seoses teistest kirikutest ja osaduskondadest (kui on)
Rahvusvahelistest tekstidest võiks olla siinkohal näiteks eesti keelde tõlgitud Luterliku Maailmaliidu dokument luterliku osaduse enesemõistmisest (2015) ja kogumik “We believe in the Holy Spirit: Global Perspectives on Lutheran Identities” (2021). Tasub uurida ka LML-i dialoogide tekste erinevate kristlike kirikutega.
Teemarühma „Luterlik identiteet ja õigeksmõistuõpetus“ kuuluvad
Tauno Teder (esimees)
Robert Bunder
Matthias Burghardt
Thomas-Andreas Põder.