« tagasi
Kiriklikud talitused
- Kas armulauas on kohustus juua veini? Kas jooki millegi muuga asendada ei saa, kui alkoholi tarbimine võimalik ei ole?
- Tere, tahaksin oma kirikus ristida ja tahan teada kõiki nõudeid, et saaksin oma last ristida. Kui oskate vastata inglise keeles, oleks suhtlus palju parem.
- Mul suri ema. Ta on ristitud aga mitte koguduse liige. Ta avaldas soovi et ta tuhastataks ja tuhk hiljem maetaks perekonna hauaplatsile. Kuna koroonapiirangute tõttu on matuseliste arv limiteeritud, kas on võimalik teha ärasaatmist kahes osas - esimesena kremeerimisärasaatmine ja tuha matmine lükata edasi?
- Kui mu ema on ristitud ajal, millal ta mind ootas (7.-8. kuu), kas siis olen ka mina ristitud?
- Palun, kas võite anda nõu ja selgitada, kuidas on kombekas käituda lähedase inimese surma järel tema hauaga ja tema isiklike asjadega? Olen mõnelt poolt kuulnud, nagu poleks kohane üldse enne 40 päeva haual käia , seal küünlaid süüdata, närtsinud ja mädanema läinud lilli ära korjata jne. Või kuuluvad sellised arusaamad vaid vene õigeusu juurde? Ja millal on sobiv asuda liigutama/puudutama lahkunu asju, esemeid, elamist?
- Küsimus Jumala laste (sulaste), s.o EELK-s ristitud ja õnnistatud ning koguduse liikmeks vastu võetud inimeste laste kohta. Ma tean, et Piiblis on tõotusi Jumala sulaste laste kohta, kuid ei oska neid praegu isegi mitte neti Piiblist leida. Kas Te saaksite mind juhatada?
- Kas mul on võimalik käia kuskil teises kirikus leeris, kuigi olen ristitud hoopis teises kirikus.
- Kas ristivanemaks olemisest on võimalik ka loobuda?
- Kas uuesti ristimine mõjutab kuidagi ristivanemaks olemist?
- Soovin ristipojale ristimisel kinkida risti. Aga mida sinna peale graveerida? Kas nimi ja sünnikuupäev või ristimise kuupäev või midagi muud?
- Kas leeritamata inimene saab olla ristivanem?
- Milliseid toiminguid peaksime ette võtma, et laps ristida lasta teie kirikus?
- Kas ristivanemaks võib olla ka teise kiriku liige?
- Milline on teenustasu EELK kirikutes urnimatuse registreerimise eest märkmikusse? Ei kasutanud kirikuõpetaja teenust.
- Olen ristitud katoliku kirikus peale sündi ehk ilmselgelt mitte oma vabast tahtest ning puudub kuni tänaseni soov kuuluda kirikusse ja/või olla sellega kuidagi seotud. Kuidas oleks võimalik ristimist tühistada ja kas ma olen kuidagimoodi kiriku liige või kusagil nimekirjas, kui ma pole mitte mingil viisil selle elust osa võtnud?
- Kas saab last ristida luteri kirikus, kui ema on õigeusukiriku liige?
- Kas luteri kirikus on võimalik laulatada abielu, kui üks osapooltest ei ole ristitud ega leeritatud?
- Miks öeldakse lahkunud inimesele: "Puhka rahus!"
- Olen lapseeas luteri kirikus ristitud, leeris käinud ei ole. Täiskasvanuna astusin EELK-st välja. Kui mul tekib soov saada taas kirikusse kuuluvaks isikuks, siis mida ma pean selleks tegema? Kas pean selleks läbima EELK kohalikus koguduses leerikursuse või on minul leerikursuse mitteläbimise
korral võimalus saada ka koguduse nn. mittetäieõiguslikuks liikmeks,
nagu ma olin enne EELK-st lahkumist?
- Kas EELK õpetaja tohib viia läbi matusetalitust isiku suhtes, kes
on luteri kirikus ristitud, kuid ei ole leeritatud ja hiljem lahkunud EELK-st?
- Mina ja mu abikaasa tahaksime abielluda kirikus. Tema on ristitud õigeusu, mina aga katoliku kirikus. Kas meil on võimalik abielluda luteri kirikus?
- Kus ma peaks laskma ennast ristida, kuidas selle protsessiga alustada? Kas peavad olema ristivanemad? Kas ristimisega kaasneb kohustus kogudusega liituda ja selle aktiivne liige olla? Kas ristimise ajaks pean ma olema läbi lugenud Piibli? Mis täpsemalt on leer ja kes peavad selle läbima?
- Kuidas on reeglid ja tavad, mitu ristilast olla võib?
- Kas ristiemaks saab hakata siis, kui oled ristitud kuid leeritamata, või peab ka selleks leeritatud olema? Kas ristiema saab olla lastele ka siis kui nemad on näiteks luteriusku ja mina olen ristitud mõnda teise usku nagu näiteks baptismi?
- Kas ristivanemateks võivad olla õde ja vend?
- On juhtunud olukord,kus lapse vanemad elavad lahus ja üks neist ristis poja salaja. Paraku teine lapsevanem pole ristiisega nõus ja on täielikult selle vastu. Kas ristsed on siis ikkagi seaduslikud? Kuna mõlemal lapsevanemal on lapsele võrdsed õigused, siis kuidas tohib üks salaja ristida poega ja veel ilma teise lapsevanema nõusolekuta?
- On see mõeldav, et lasen ristida, aga kirikus ei käi, ei palveta ega täida 10 käsku?
- Kas on võimalik interneti kaudu leer läbida?
- Kas on võimalik laulatada niiöelda segaabielu, kellest üks on luterlikus kirikus ristitud ja leeritatud naine ning teine islami usku mees?
- Mitu ristivanemat lapsel olema peab ja kas nad peavad kuuluma samasse kogudusse? Kas nad peavad olema ka leeritatud või piisab kui nad on ristitud? Kas ristivanemad võivad olla täiesti erinevatest peredest ja kas nad võivad olla välismaalased kui neil on sama usk?
- Kas ristimine on võimalik, kui mõlemad vanemad pole ristitud? Kas ka ristivanemaid on vaja? Ning kes nad olema peaks (näiteks tädi ja onu) või ka peretuttav või peavad olema veresugulased? Teatavasti käiakse peale ristimist leeris, kas see on kohustuslik, kui on soov ainult ristida? Kuidas ristimine teostatakse?
- Kas on võimalik ilmalikult maetud inimese hauda pühitseda?
- Kas ristimisega saab kõik patud andeks?
- Pereema on õigeusklik, pereisa luterlane. Raske on leida kompromissi
millises kirikus ristida nende laps. Laulatus toimis mõlema usutunnistuse järgi st tseremooni viisid läbi nii õigeusu kui ka luteri õpetaja. Kas selline tseremoonia mõlema vanema usutunnistuse järgi oleks võimalik ka ristimise puhul?
- Kas kodu saab ise ka õnnistatud veega pühitseda?
- Mind huvitab, kas paastuajal on ristimisriietusele erinõuded?
- Kas lutterikirikus on võimalik abielluda kui oleme kaasaga ristitud õigeusu kirikus?
- Millal tuleks matta surnu tuhk?
- Kas last saab ristida kui ainult üks pereliige on ristitud?
- Kas tänapäeva Eestis määratakse lapse/täiskasvanu ristimisel talle ka nn ristinimi, mis erineb tema kodanikunimest?
- Küsimus seoses ristiemaks olemisega. Kas on võimalik lapsele ristiema määrata nn tagaselja ja on selline toiming üldse kehtiv?
- Kas on võimalik laulatada Luterlikus kirikus noored, kellest üks on Kristlikust Nelipühi kirikust (nelipühilane) ja teine Apostlik-Õigeusu kirikust?
- Kas võiksite lahti mõtestada erinevate värvide tähenduse kiriku liturgias.
- Kas luteri kirikus on kohustuslik kasutada armulaualeivana oblaate?
- Mis vahe on luterlikul ja baptistlikul ristimisel?
- Milline on EELK õpetuslik seisukoht inimestest, kes on ristitud ja koguduse liikmeks arvatud, ilma et nad omaksid usku Kristusesse ja tema lunastustöösse, samuti ilma soovita elada kristlikku elu Jumala tahtmise kohaselt?
- Kas lapse ristimiseks piisab, kui üks ristivanematest on ristitud, leeritatud? Kas kõik peavad olema ristitud, leeritatud või see on lihtsalt soovitatav?
- Kas on Luterlikus Kirikus on lubatud mitmekordne laulatamine? Ma pean silmas asjaolu kui inimene on juba kord laulatatud ja siis lahutatud ning kavatseb taaskord laulatatud saada.
- Kui noorpaar tahab abielluda kiriklikult ja ainult üks nendest on ristitud ja leeritatud, siis kui kiiresti tehakse kiirleerikursust (kas üldse tehakse luteri kirikus) ja ristimist.
- Olen käinud kunagi apostlikus kirikus aga tahaksin ikka eestlastele omasesseja õigesse kirikusse tulla, mida tegema selleks pean?
- Kas on võimalik kihluda ka luteri kirikus ja saada õnnistus eesseisvaks nn kihlaajaks. Suvalises paigas teineteisele kihlatõotuse andmine tundub mulle kristlasena kuidagi vastuvõetamatu.
- Sooviks last ristida. Aga vanemad ei ole ristitud ega
leeritatud. Olen kuulnud et siis ei saagi ristida. On see nii?
- Meie poja ristivanemad on osutunud valedeks inimesteks. Kas on võimalik lahti öelda või muuta lapse ristivanemaid? Ma olen siiralt mures, meie peres on olnud ristivanematel alati tähtis roll.
- Kas vanaema saab ristida lapselast oma koguduses, kui vanematelt on nõusolek olemas, kuid nad ise ei ole koguduseliikmed?
- Kui ma tahan lasta ennast ristida, siis kas on
võimalik nii, et leerikoolis käin nt Türi koguduses ja ristida lasen hoopiski Anna
koguduses?
- 1979. a novembris sündis mul poeg. Ta oli ehk 4-kuune, kui millegipärast
otsustati teda ristida. Ma ei mäleta, kuidas selleni jõuti, sest olin
pikaks ajaks selle unustanud. Kõik oleks korras, kui last oleks ristinud
kirikuõpetaja, kuid seda tegi tema enda vanaisa kodus, kes 1927.
aastal sündinud inimesena oli küll ise ristitud-leeritatud, ametilt oli ta kooliõpetaja.
- Noorpaar sooviks lasta end kiriklikult laulatada, kuid noormees on eelnevalt juba korra
kiriklikult laulatatud ning see abielu lõppes lahutusega. Noormees on kuulnud, et kiriklikku abielu saab sõlmida vaid üks kord. Ilmselt võib asi olla ka koguduseti erinev, kuid millisele seisukohale jääks siiski
luterlik kirik?
- Teatavasti on nüüd Eestis ka vaimulikel õigus abielusid ilmalikult registreerida. Kuidas suhtub kirik "paganate" ehk ristimata-leeritamata inimeste soovisse paluda oma abielu registreerima kirikuõpetaja, seda ilma kirikliku laulatuseta?
- Ma sooviksin end ristida lasta. Kardan, et seal on kõik lapsed (ise olen 20) ja ei tea, kas pole selleks minul liiga hilja.
Kui ristitakse, kas siis peab ise valima, kas luteri usu või katoliku vm?
Kuidas see kõik käib?
- Olen huvitatud leerikoolist läbi käimisest, et vahetada usku.
Kas leerikoolis käimine maksab midagi?
Kas usu vahetajad käivad läbi sama tee, mis täiesti ristimata inimesed?
Kaua kestab leerikool?
- Palun selgitage õnnistamise/pühitsemise olemust.
- Millise seaduse järgi toimetab luterlik kirik lipu õnnistamist?
Kas on mingi säte, mis lubab/kohustab EELK-d kui avalik-õiguslikku institutsiooni seda tegema?
- Sooviksin teada, millal peab pidama surnud inimesele hingepalvet?
- Kui ma kihlun kellegagi, mis siis edasi saab? Kas ma tohin siis juba oma kihlatuga kokku elama minna?
- Sooviksin teada kuna lüüakse hingekella? Kas selleks on kirikus või kabelis ette nähtud mingi kord?
- Kas komme, et pruudi isa toob pruudi altari ette on aegade algusest saati olnud luteri koguduses tavaks või on see laen katoliku kogudusest?
- Kas luteri kogudus aktsepteerib ristimist ja leeritamist n.ö kiirkursuse näol eesmärgiga noorpaar laulatada?
- Kuidas peaksin käituma olukorras, kus minu sõbranna palub mind oma lapsele ristiemaks, aga olen ristimata ja leeritamata?
- Kas on võimalik korraldada kiriklikke pulmi, kui kumbki osapool pole leeris käinud, kuid naine on rase ja selle jaoks pole enam aega?
- Kui me soovime oma last ristida, kuid kuulume abikaasaga erinevatesse kogudustesse, siis millises koguduses peaksime lapse ristima?
- Kelle juurde või kuhu ma peaksin pöörduma, kui ma soovin tagasi võtta ristimist luteri usku?
- Tegemist on ilmalikult registreeritud abielupaariga, kus mees kuulub luteri kogudusse, naine aga on adventist. Kui me sooviksime endid laulatada lasta, siis mida peaksime selleks tegema?
- Millal võib minna armuauale?
- Kas on võimalik lahutada kiriklikult sõlmitud abielu?
- Mida peab tegema, kui soovida kiriklikult abielluda, kuid üks pooltest on
luterlane ja teine metodist?
- Kas oskate öelda, kuidas korraldada urni matmine?
üles