2016. aasta jaanuaris alustati Tallinna Kaarli kiriku Walckeri oreli kauaoodatud remondiga. Tööd on mahukad, kestavad kolm aastat ning lähevad kokku maksma ca 250 000 €. Töid teostab Mäeväli Orelitöökoda OÜ. Tööd on jagatud seitsmesse etappi. 2016. aastal juuli lõpuks remonditi oreli mängupult ja I manuaal ning see läks maksma ca 80 000 €.
2017. aastal jätkatakse järgmiste remondietappidega.
Walckeri orel ehitati 1923. aastal Ludwigsburgis Württembergis E. F. Walcker & Co vabrikus ja kannab oopuse numbrit 2011. Noores Vabariigis oli see esimene esinduslik uus orel, mis pidi avaldama tugevat mõju kogu riigi muusikakultuurile. Instrument pidi seetõttu saama eriti suur, kõlavärvikas ja kunstiliselt parimal tasemel. Kuni tänaseni on Tallinna Kaarli kiriku Walckeri orel suurim orel Eestis.
Maailmas ei ole teist terviklikult püsinud Walcker-orelit sellest perioodist. See instrument on peale Hamburgi Püha Miikaeli ja Dortmundi Püha Reinoldi kiriku orelite kaotust suurim säilinu, milles on realiseeritud von Ruppi ja Scweitzeri initsieeritud Elsassi orelireformi põhimõtteid. See fakt ise kindlustab Tallinna Kaarli kiriku orelile olulise koha Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite hulgas.
Peagi saja aastaseks saava erakordse väärtusega orelit parandatakse lugupidaval ja ettevaatlikul viisil, kulunud ja kadunud detailid asendatakse täpselt samas stiilis ja samadest materjalidest valmistatud osadega. Nii saavutab see orel Musica Sacra jaoks taas oma algse ilu erakordse kõla näol järeltulevatele põlvkondadele. Kõik tööd toimuvad muinsuskaitse tunnustatud restaureerimisprintsiipide vaimus. Modernsete materjalide, sünteetiliste liimide, lakkide või muu sarnase kasutamine on välistatud. Väljavahetatud originaaldetailid dokumenteeritakse ja säilitatakse oreli sees. Restaureerimistööde lõpuks koostatakse kirjalik fotodega varustatud aruanne.
Vaata lisaks:
Tallinna Kaarli koguduse koduleht
ERR videoklipp “Kaarli kirikus algas Eesti suurima Walckeri oreli kapitaalremont”
TV3 videoklipp
Seisuga 01.12.2016 on Korjanduskarbi kaudu annetatud 25 eurot ja Kaarli kogudusele 74 135 eurot, kokku 74 160 eurot.
ANNETAMISE VÕIMALUSED:
- „Anneta“ lingi kaudu. Interneti-kaardimakse puhul kontrollige eelnevalt, et kaart oleks internetimakseteks avatud ning liidetud turvaliste internetiostude programmiga. Annetused vahendatakse EveryPay interneti-kaardimakse platvormi kaudu. EveryPay toetab Visa ja MasterCard Credit ja Debit kaarte.
- Helistades annetustelefonil 9007704 toetad oreli remonti 3 euroga.
- Kinkides kirikule nimelise orelivile – ristilapsele ristimispäevaks; kalli inimese mälestuseks või hoopis endanimelise orelivile. Kõikide annetajate nimed jäädvustatakse kiriku seinale asetatavale tänuplaadile. Iga annetatud vile kohta väljastab kogudus tänukirja, millel kirjas kirikule kingitud vile nimi. Vilede hinnad jäävad vahemikku 10-st kuni 3 000 euroni. Orelis on kokku on 5200 vilet pikkusega mõnest sentimeetrist kuni 6 meetrini. Vile kinkimissooviga saate pöörduda koguduse kantseleisse või pühapäeviti kirikumeeste poole.
- Pangaülekanne:
Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
arvelduskonto EE297700771001801320
märksõna: „Kaarli kiriku oreli remont“
Vabalt valitud summas annetuse saab teha nimelise või nimetu.
Kui soovite, et edastame annetuse Maksu- ja Tolliametile tuludeklaratsioonis esitamiseks, palume, et märgiksite ka oma isikukoodi.