6. OSA
KOGUDUSE JUHTIMINE
3. PEATÜKK
Koguduse töö korraldamine
1. jagu
Koguduse juhtimisorganite töö
§ 249. Koguduse juhtimisorganid ja valitavad ametiisikud
(1) Koguduse juhtimisorganid on täiskogu, nõukogu ja juhatus.
(2) Koguduse valitavad ametiisikud on koguduse õpetaja, koguduse nõukogu valitavad liikmed, koguduse juhatuse esimees, aseesimees ja teised valitavad liikmed, revisjonikomisjoni liikmed ja revident ning sinodi saadikud ja asendussaadikud.
(3) Koguduse juhtimisorgani liige osaleb juhtimisorgani töös isiklikult.
(4) Koguduse juhtimisorgani liige osaleb aktiivselt koguduse ja juhtimisorgani töös ning jumalateenistuslikus elus.
§ 250. Koosoleku kokkukutsumise aeg
(1) Täiskogu liikmetele teatatakse täiskogu koosoleku kokkukutsumisest vähemalt nelja nädala jooksul enne koosoleku toimumist. Teade on kirjalik (koguduse infolehes, teadetetahvlil, massiteabevahendites, täiskogu liikmele saadetav kiri vms) ning suuline (jumalateenistuse kantsliteadetes, massiteabevahendites vms).
(2) Nõukogu liikmetele teatatakse nõukogu koosoleku kokkukutsumisest vähemalt kahe nädala jooksul enne koosoleku toimumist.
(3) Juhatuse liikmetele teatatakse juhatuse koosoleku kokkukutsumisest mõistliku aja jooksul enne koosoleku toimumist.
§ 251. Koosoleku kokkukutsumise teate sisu
(1) Koguduse juhtimisorgani koosoleku kokkukutsumise teates peab sisalduma koosoleku aeg, koht, päevakord ning sobival viisil muu asjakohane teave (nt täiskogu liikmetele esitatavad nõuded, valimistel osalevad kandidaadid, päevakorras ettenähtud eelnõu vms).
(2) Koguduse nõukogul ja juhatusel on õigus kehtestada kord, milles sätestatakse täiendavad nõuded nõukogu või juhatuse koosoleku kokkukutsumiseks.
§ 252. Koguduse juhtimisorgani koosoleku kokkukutsumine peapiiskopi või piiskopi poolt
(1) Peapiiskopil või piiskopil on õigus kutsuda kokku koguduse juhtimisorgani koosolek ja nimetada selle juhataja.
(2) Koosoleku kokkukutsumisest teatamise aja, viisi ning teate sisu määrab kokkukutsuja.
§ 253. Koguduse juhatuse koosoleku kokkukutsumine praosti poolt
Juhul kui kogudusel ei ole õpetajat või hooldajaõpetajat, võib praost kutsuda kokku ja juhatada koguduse juhatuse koosolekut.
§ 254. Juhtimisorgani otsuse tegemine hääletamisega
(1) Juhtimisorgan teeb otsuse hääletamisega.
(2) Hääletamine on avalik. Vähemalt ühe neljandiku juhtimisorgani liikmete nõudel korraldatakse hääletamine salajaselt või nimeliselt.
(3) Juhtimisorgan teeb oma otsuse lihthäälteenamusega: otsus on vastu võetud, kui selle poolt on antud rohkem hääli kui vastu.
(4) Täiskogu poolt koguduse lõpetamise otsustamisel peab selle poolt hääletama enam kui kaks kolmandikku kohalviibivatest täiskogu liikmetest.
(5) Koguduse nõukogu või juhatus võib otsuse vastu võtta kokku tulemata, kasutades isikut tuvastada võimaldavaid tehnilisi vahendeid. Otsus on vastu võetud, kui selle poolt on enam kui pool juhtorgani liikmetest.
(6) Lõikes 5 sätestatu kohaselt ei tohi otsust vastu võtta:
1) koguduse täiskogu, kes täidab nõukogu ülesandeid;
2) kui otsus tehakse salajasel hääletamisel.
§ 255. Koguduse juhtimisorgani töörühma töö korraldamine
(1) Koguduse juhtimisorgan võib eriülesannete täitmiseks moodustada töörühmi (komisjonid, toimkonnad vms). Töörühma liikmeteks võib peale juhtimisorgani liikmete olla ka teisi isikuid.
(2) Koguduse revisjonikomisjon või juhtimisorgani valitud töörühm võib kehtestada korra, milles sätestatakse nõuded koosoleku kokkukutsumiseks.
§ 256. Protokollimine
(1) Koguduse juhtimisorgani koosoleku protokollimise korraldab koguduse juhatus.
(2) Protokollitakse koosoleku ajal. Enne protokollile allakirjutamist võib selle õigsust kontrollida ja täpsustada heli- või videosalvestuse abil.
(3) Koguduse juhtimisorgani liikmetele tagatakse võimalus tutvuda koosoleku protokolliga.
§ 257. Protokollimisel kasutatav keel
Protokoll koostatakse eesti keeles. Konsistooriumi loal võib protokolli koostada mõnes muus keeles.
§ 258. Protokollide originaalid
(1) Protokolli originaal on kas trükitud paberile või kirjutatud protokolliraamatusse.
(2) Koguduse täiskogu, nõukogu ja juhatuse koosolekute protokollid koondatakse vastavalt organile eraldi toimikutesse või protokolliraamatutesse.
§ 259. Protokollide numeratsioon
(1) Täiskogu koosoleku protokolli number on täiskogu koosoleku järjekorranumber jooksval kalendriaastal.
(2) Nõukogu ja juhatuse koosoleku protokolli number koosneb omavahel kaldkriipsuga eraldatud kahest arvust. Esimene arv on selle organi koosoleku järjekorranumber jooksval kalendriaastal. Teine arv on selle organi koosoleku järjekorranumber alates selle organi koosseisu volituste algusest.
§ 260. Protokolli sisu
(1) Protokolli kantakse:
1) koosoleku koht ja aeg ning protokolli number;
2) juhataja, protokollija ja kutsutud külaliste nimed;
3) osavõtjate ja puudujate nimed (nõukogu või juhatuse koosoleku puhul);
4) päevakord;
5) arutelu käik ja ettepanekud igas päevakorrapunktis;
6) hääletuste viis ja hääletustulemused;
7) otsused.
(2) Kui koosolekust osavõtjaid on rohkem kui 15, ei kirjutata nende nimesid protokolli, vaid lisatakse sellele registreerimisleht.
(3) Koosoleku protokoll peab vastama konsistooriumi poolt kehtestatud dokumendi vorminõuetele.
§ 261. Protokolli lisad
(1) Protokollile lisatakse eraldi lehtedel valimis- või häältelugemiskomisjoni koosolekute või hääletus- ja valimistulemuste protokollid, vastuvõetud aruanded ja eelarved ning eelnõud ja otsused, mille arutamist või vastuvõtmist protokoll sisaldab ja mille tekst ei sisaldu protokollis.
(2) Täiskogu koosoleku protokollile lisatakse osavõtjate nimekiri, kus on allkirjad mandaadi või valimissedeli kättesaamise kohta.
(3) Protokolli lisale, mis sisaldab vastuvõetud aruande, eelarve või mõne muu otsuse teksti, kirjutab alla koosoleku juhataja.
§ 262. Protokolli allakirjutamine
Koosoleku protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija. Juhul kui koosolekul valiti abijuhataja, kirjutab ka tema protokollile alla.
§ 263. Protokolli ärakirja ja koopia tegemine
(1) Koosoleku protokolli ärakiri trükitakse koguduse üldplangile. Protokolli ärakiri peab vastama konsistooriumi poolt kehtestatud dokumendi vorminõuetele.
(2) Koosoleku protokolli koopia peab kujunduslikult ja tekstiliselt olema identne protokolli originaaliga.
(3) Protokolli ärakirjal (koopial) märgitakse paremasse ülanurka sõna "Ärakiri" ("Koopia"). Pärast protokollile allakirjutanud isikute nimesid protokolli lõpus märgitakse sõnad "Ärakiri õige" ("Koopia õige"), selle alla jäetakse allkirjaruum ning viimasest allapoole märgitakse ärakirja (koopia) tõestaja nimi ja ametikoht ning tõestamise kuupäev. Ärakirja (koopia) tõestab koguduse õpetaja või juhatuse esimees oma allkirjaga ja vastavalt koguduse õpetaja või koguduse pitseriga.
§ 264. Täiskogu liikmete nimekirja asendamine protokolli ärakirjas või koopias
Täiskogu koosoleku protokolli ärakirjale (koopiale) lisatakse osavõtjate nimekirja asemel teatis täiskogu liikmete arvu ja koosolekust osa võtnud liikmete arvu kohta.
§ 265. Juhtimisorgani koosoleku protokolli saatmine praostile
Tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
§ 266. Juhtimisorgani koosoleku protokolli saatmine konsistooriumile
(1) Juhtimisorgani koosoleku protokolli ärakiri saadetakse konsistooriumi kantseleisse posti või elektronposti teel kahe nädala jooksul pärast koosoleku toimumist.
1) - 19) tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
(2) Tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
(3) Konsistooriumi kantselei saadab koguduse juhtorgani protokolli ühe nädala jooksul pärast saabumist elektronposti teel praostkonna praostile.
(4) Kirikuseadustikus ettenähtud juhtudel küsib konsistooriumi kantselei protokollis tehtud otsuste või ettepanekute kohta praosti arvamust. Praost esitab kahe nädala jooksul oma arvamuse elektronposti teel konsistooriumile.
§ 267. Juhtimisorgani pöördumine kiriku juhtimisorgani või ametiisiku poole
Koguduse juhtimisorgani pöördumine kiriku juhtimisorgani või ametiisiku poole vormistatakse eraldi kirjana. Vajadusel lisatakse pöördumisele väljavõte juhtimisorgani koosoleku protokollist.
§ 268. Järelevalve juhtimisorgani otsuste üle
(1) Kui koguduse juhtimisorgani otsus on vastuolus kirikuseadustikuga või kahjustab koguduse tegevust, võib peapiiskop, piiskop või praostkonna praost peatada selle täitmise ning nõuda selle muutmist. Sellekohane otsus tuleb teha ühe kuu jooksul, arvates käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud materjalide kättesaamisest. Peapiiskop, piiskop või praost saadab oma otsuse ärakirja kahe tööpäeva jooksul koguduse juhatusele ning vastavalt praostkonna praostile, piiskopile või peapiiskopile. Ühe kuu jooksul pärast peapiiskopi, piiskopi või praosti otsuse ärakirja saamist peab juhtimisorgan otsuse läbi vaatama. Juhtimisorgani koosoleku protokolli ärakiri saadetakse konsistooriumi kantseleisse §-s 266 sätestatud korras.
(2) Kui praostkonna praost, piiskop või peapiiskop leiab, et käesoleva paragrahvi lõike 1 kohaselt tehtud koguduse juhtimisorgani otsus on jätkuvalt vastuolus kirikuseadustikuga või kahjustab koguduse tegevust, pöördub praost, piiskop või peapiiskop kahe nädala jooksul pärast käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud materjalide saamist kirjaliku motiveeritud taotlusega konsistooriumi poole tühistada koguduse juhtimisorgani otsus. Praost, piiskop või peapiiskop saadab ärakirja (koopia) oma taotlusest kahe tööpäeva jooksul koguduse juhatusele ning vastavalt peapiiskopile, piiskopile või praostkonna praostile. Konsistoorium peab tegema otsuse ühe kuu jooksul taotluse kättesaamisest.
(3) Konsistooriumil on õigus tühistada koguduse juhtimisorgani otsus täielikult või osaliselt. Konsistooriumi otsuse ärakiri (koopia) saadetakse koguduse juhatusele ja praostkonna praostile.
§ 269. Järelevalve erisused, kui koguduse õpetajaks on praostkonna praost
Tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
2. jagu
Koguduse andmekogud
§ 270. Koguduse andmekogud
(1) Koguduse õpetaja on kohustatud pidama koguduse jumalateenistuslikku elu, talitusi ja liikmeskonda kirjeldavaid andmekogusid:
1) kantslimärkmik;
2) talitusraamatud;
3) personaalraamat.
(2) Kohustuslikku andmekogu võib pidada elektroonilise andmebaasina.
(3) Kohustuslike andmekogude täpsema kirjelduse ja pidamise korra kehtestab konsistoorium.
§ 271. Kantslimärkmik
Kantslimärkmik on koguduse jumalateenistuslikku elu kirjeldav andmekogu.
§ 272. Talitusraamatud
(1) Talitusraamat on koguduses sakramendi jagamist või teatud liiki talituste toimetamist kirjeldav andmekogu.
(2) Talitusraamatuid peetakse eraldi liikide kaupa:
1) ristimiste raamat;
2) konfirmeerimiste raamat;
3) laulatuste raamat;
4) matuste raamat.
§ 273. Personaalraamat
Personaalraamat on koguduse liikme isikut, tema tegevust koguduses, osasaamist kiriklikest talitustest ning perekonnaliikmeid kirjeldav andmekogu.
§ 274. Isikuandmete kaitse
(1) Koguduse andmekogudes sisalduvate isikuandmete töötlemise eest vastutab koguduse juhatus.
(2) Koguduse andmekogudes olevaid isikuandmeid võib töödelda vaid sellekohase volituse saanud isik.
(3) Konsistoorium kehtestab isikuandmete kaitse eeskirja, milles sätestatakse:
1) isikuandmete töötlemise eesmärgid;
2) töödeldavate isikuandmete koosseis;
3) isikuandmete töötlemise ja säilitamise kord ja viis;
4) isikuandmete kolmandatele isikutele edastamise tingimused.