3. OSA
LIIKMESKOND
1. PEATÜKK
Kiriku liikmeks vastuvõtmine
§ 39. Kiriku liikmeks vastuvõtmise üldsätted
(1) EELK liikmeks (edaspidi ka kiriku liige) võetakse vastu ristimise sakramendi kaudu. Kirikuseadustikus kindlaks määratud ikka jõudnud kiriku ristitud liige konfirmeeritakse.
(2) Noorem kui 15-aastane isik ristitakse vanemate või eestkostja loal.
(3) Ristimata isik, kes on 15-aastane või vanem, võetakse kiriku liikmeks tema suulise või kirjaliku sooviavalduse põhjal, järgides käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatut.
(4) Kiriku liikmeks võtab vastu piiskop, koguduse õpetaja või kaplan.
(41) Piiskopi või kaplani ristitud isik liidetakse kogudusega, millega liitmist ristitav on soovinud.
(5) EELK ilmikliikme poolt ristitud isik loetakse kiriku liikmeks, kui koguduse õpetaja on toimetanud hädaristimise kinnitamise talituse käsiraamatus ettenähtud korras.
§ 40. Kirikuliikme staatuse tõendamine
(1) Isiku staatust kiriku liikmena tõendab sissekanne koguduse ristimiste raamatus.
(2) Juhul kui ristimiste raamatus sellekohane sissekanne puudub, asendab seda ristimistunnistus või mõni teine ristimist tõendav dokument või koguduse õpetaja kirjalik otsus, mis on tehtud isiku enda või tunnistajate ütluste alusel ja mis kinnitab isiku ristimist.
§ 41. Teise kiriku liikme vastuvõtmine
(1) Teise kiriku liige, kes soovib vastuvõtmist EELK-sse, esitab sellekohase kirjaliku avalduse. Vajaduse korral toimetatakse konfirmatsiooni- või kirikusse vastuvõtmise talitus, millele eelneb leerikursus või EELK õpetuse aluste ja kirikukorra tutvustamine.
(2) Koguduse õpetajal on õigus nõuda teise kiriku liikmelt, kes soovib astuda EELK-sse, tõendite esitamist tema ristimise või teise kirikusse kuulumise kohta.
(3) Teise kiriku liige, kes on alla 15 aasta vanune, võetakse EELK-sse vastu tema vanemate või eestkostja loal.
(4) Teise kiriku liikme vastuvõtmisel teeb õpetaja sellekohase koguduse liikmete registrisse.
(5) Teise kiriku liige, kes võetakse vastu EELK-sse, loetakse lahkunuks oma senisest kirikust.
§ 42. Kiriku liikmeks tagasivõtmine
(1) EELK-st väljaastunud isik, kes taotleb EELK-sse tagasivõtmist, esitab avalduse selle koguduse õpetajale, mille liikmeks ta soovib astuda.
(2) Kui isik oli enne EELK-st väljaastumist mõne teise EELK koguduse liige, saadab koguduse õpetaja kirikutähe nõudmise selle koguduse õpetajale, millise koguduse liikmeks isik enne EELK-st väljaastumist oli.
(3) Isik loetakse EELK liikmeks, kui koguduse õpetaja on teinud sellekohase sissekande koguduse liikmete registrisse.
2. PEATÜKK
Kiriku liikme õigused ja kohustused
§ 43. Kiriku liikme üldised õigused ja kohustused
(1) Ristitud ja konfirmeeritud kirikuliikmel on kirikuseadustikus sätestatud korras õigus osa saada jumalateenistustest ja kiriklikest talitustest ning osaleda kiriku tegevuses.
(2) Kiriku liige on kohustatud elama ristimisel ja konfirmatsioonil antud tõotuste kohaselt kristlikku elu, osa saama sõnast ja sakramendist ning täitma oma kohustused koguduse ees, sealhulgas toetama koguduse tegevust materiaalselt või vabatahtliku tööga.
§ 44. Teise kiriku liikme õigused EELK-s
Teise kiriku liige võib osa saada EELK talitustest ja vaimulikust teenimisest ning osaleda EELK tegevuses vastavalt kirikutevahelistes kokkulepetes ja kirikukogu või piiskopliku nõukogu otsustes sätestatule.
§ 45. Kogudusse kuuluvus
(1) Vähemalt 15-aastasel kiriku liikmel on õigus otsustada selle üle, millise EELK koguduse liige ta soovib olla.
(2) Noorema kui 15-aastase isiku kogudusse kuuluvuse üle otsustavad tema vanemad või eestkostja.
(3) Kui ristimise või konfirmeerimise toimetab piiskop või kaplan, saadab ta asjakohase teate kogudusele, millega ristitav või konfirmeeritav liidetakse. Ametitalitus märgitakse selle koguduse, millega liituti, talitusraamatusse.
§ 46. Teise koguduse liikmeks astumine
(1) Kui kiriku liige soovib lahkuda oma senisest kogudusest ja astuda teise EELK koguduse liikmeks, esitab ta asjakohase kirjaliku avalduse selle koguduse õpetajale, mille liikmeks ta soovib astuda.
(2) Kui koguduseliige konfirmeeritakse koguduses, kus ta ei ole ristitud, ning kui ta ei soovi jääda oma senise koguduse liikmeks, võetakse ta ühtlasi ettenähtud korras selle koguduse liikmeks.
(3) Koguduse õpetaja otsustab kuu aja jooksul sooviavaldaja koguduse liikmeks vastuvõtmise asjakohase kirikutähe saabumisel või erandina tema kiriku liikmesust kinnitavate muude usaldusväärsete tõendite põhjal.
§ 47. Kirikliku talituse nõudmine teises koguduses
Kui koguduse liige soovib enda konfirmeerimist, laulatamist või lapse ristimist koguduses, millesse ta ei kuulu, võib selle koguduse õpetaja toimetada talituse pärast asjakohase kirikutähe saamist.
§ 48. Kirikutähe nõudmise ja väljastamise kord
(1) Koguduse õpetaja saadab kahe nädala jooksul pärast avalduse saamist kirikutähe nõudmise sooviavaldaja koguduse õpetajale. Sooviavaldaja koguduse õpetaja saadab vastuse kirikutähe nõudmisele ühe kuu jooksul pärast selle saamist.
(2) Kirikutähele esitatavad nõuded kehtestab konsistoorium.