tagasi

7. OSA
MAJANDUS


1. PEATÜKK
Kiriku varad

§ 275. Kiriku vara

Kiriku vara on Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule ja kogudustele kuuluvad asjad (sealhulgas kinnis- ja vallasvara) ja rahaliselt hinnatavad õigused.

§ 276. Kunstilise, ajaloolise või kirikuloolise väärtusega asjad

(1) Kunstilise või ajaloolise väärtusega asjadeks on kaitstavad kultuurimälestised seaduse tähenduses.
(2) Konsistooriumi otsusel võib kirikuloolise väärtusega asjaks lugeda ka teisi vallasasju.

§ 277. Vara kasutamise ja võõrandamise eritingimused

(1) Sakramendi seadmiseks kasutatava asja või kunstilise või kirikuloolise väärtusega asja võib deponeerida, pantida või võõrandada vaid konsistooriumi loal.
(2) Sakramentide seadmiseks kasutatavaid asju võib anda kasutamiseks üksnes EELK kogudusele, allasutusele või organisatsioonile. Kui sakramendi seadmiseks kasutatava asja kasutamine toimub ühe praostkonna piires, annab loa praost, EELK piires peapiiskop.
(3) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 278. Asja kasutuskõlbmatuks tunnistamine

(1) EELK-le kuulunud kunstilise või ajaloolise väärtusega vallasasja kasutamiskõlbmatuks tunnistamise otsustab konsistoorium.
(2) Kogudusele kuulunud vallasasja võib tunnistada kasutamiskõlbmatuks koguduse juhatus.

§ 279. Koguduse kinnisasja või selle osa kasutada andmine ja kasutusele võtmine

(1) Koguduse omandis oleva kinnisasja või selle osa võib kuni kolmeks aastaks teisele isikule kasutada anda koguduse juhatus.
(2) Koguduse omandis oleva kinnisasja või selle osa võib kuni viieks aastaks teisele isikule kasutada anda koguduse juhatus praosti loal. Praost küsib eelnevalt kantsleri kirjaliku arvamuse.
(3) Koguduse omandis oleva kinnisasja või selle osa võib enamaks kui viieks aastaks teisele isikule kasutada anda juhatus praosti loal. Praost küsib eelnevalt konsistooriumi kirjaliku arvamuse.
(4) Kogudus võib teisele isikule kuuluva kinnisasja või selle osa osta või kasutusele võtta praosti loal.
(5) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(6) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(7) Kogudus saadab seitsme päeva jooksul pärast lepingu sõlmimist selle koopia konsistooriumi kantseleisse.

§ 280. Tehingud EELK-le kuuluva kinnisasjaga ning kunstilise või ajaloolise väärtusega vallasasjaga

(1) EELK-le kuuluva kinnisasja või selle osa teise isiku kasutusse andmise, võõrandamise või pantimise või kinnisasjale hoonestusõiguse, ostueesõiguse või servituudi seadmise otsustab konsistoorium.
(2) EELK omandis oleva kunstilise või ajaloolise väärtusega vallasasja võõrandamise, teise isiku kasutusse andmise või pantimise otsustab konsistoorium.

§ 281. Kogudusele kuuluva kinnisasja koormamine asjaõigusega või võõrandamine

(1) Kogudusele kuuluva kinnisasja võõrandamiseks või pantimiseks või kinnisasjale hoonestusõiguse, ostueesõiguse või servituudi seadmiseks annab loa konsistoorium, küsides eelnevalt praostkonna praosti kirjalikku arvamust.
(2) Tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
(3) Taotluses näidatakse ära võõrandatav kinnisasi, kavandatav võõrandamise või asjaõiguse piiramise viis, eeldatav tulu ja kavandatava erakorralise tulu kasutamise eesmärk või korralise tulu mõju eelarve tuludele ja kuludele, seatava hüpoteegi suurus. Konsistooriumil on õigus enne loa andmist nõuda täiendavaid andmeid.
(4) Kogudus esitab konsistooriumile kinnisasja võõrandamise või pantimise või kinnisasjale hoonestusõiguse, ostueesõiguse, kasutusvalduse või isikliku servituudi seadmise lepingu koopia seitsme päeva jooksul pärast selle sõlmimist.

§ 282. EELK poolt juriidilise isiku asutamine, reorganiseerimine, jagunemine, ühinemine ja lõpetamine

(1) EELK poolt juriidilise isiku asutamiseks, reorganiseerimiseks, jagunemiseks, ühinemiseks ja lõpetamiseks annab loa kirikukogu.
(2) EELK allasutus on konsistooriumi asutus, mittetulundusühing, sihtasutus või äriühing, mille juhtimine on EELK järelevalve ja kontrolli all.
(3) EELK allasutuse põhikirjas peab olema sätestatud kohustus juhinduda oma tegevuses EELK seadustest.
(4) Üldised juhised EELK esindajale allasutuse juhtorganis kehtestab konsistoorium.

§ 283. Koguduse poolt sihtasutuse või äriühingu asutamine

(1) Sihtasutuse või äriühingu asutamiseks annab loa konsistoorium, küsides eelnevalt praostkonna praosti kirjalikku arvamust.
(2) Tunnistatud kehtetuks 25.11.2009.
(3) Taotlusele lisatakse asutatava juriidilise isiku põhikirja projekt. Konsistooriumil on õigus enne loa andmist nõuda koguduselt täiendavaid andmeid.
(4) Kogudus teatab konsistooriumile sihtasutuse või äriühingu asutamisest seitsme päeva jooksul pärast selle kandmist riiklikku registrisse.

§ 284. Sihtotstarbeliselt annetatud või pärandatud vara otstarbe muutmine

(1) Sihtotstarbega annetatud vara otstarvet võib muuta annetaja loal. Kui annetaja luba ei ole võimalik saada, siis konsistooriumi loal.
(2) Sihtotstarbega pärandatud vara otstarvet võib muuta konsistooriumi loal.

§ 285. Laenu käendamise või garanteerimise keeld

EELK või kogudus ei tohi olla teiste isikute laenude käendajaks ega garandiks, välja arvatud käendus EELK-le, EELK allasutusele või kogudusele kuuluvate, hoonestusõiguse või kasutusvalduse alusel kasutuses olevate, omandisse minevate või kasutusse võetavate hoonete ehituseks või renoveerimiseks. Loa laenu käendamiseks või garanteerimiseks annab konsistoorium, kuid mitte suuremas mahus kui on käendaja kolme eelneva aasta keskmine tulu.

§ 286. Vara inventeerimine

(1) Konsistoorium, allasutused ja kogudused on kohustatud pidama nende omandis olevate kinnisasjade, ajaloolise või kunstilise väärtusega asjade ning raamatupidamises põhivarade hulka kuuluvate asjade nimekirju, millele lisatakse vajalikud dokumendid ja plaanid.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021 (jõustunud 01.11.2021).
(3) EELK vara, mis ei ole kantud allasutuse, praostkonna või koguduse registrisse, on konsistooriumi omand ja kantakse konsistooriumi vara nimekirja.
(4) EELK-le ja kogudustele kuuluvate kinnisasjade koondnimekirja peab konsistoorium.

§ 287. Vara nõudeõiguse üleminek

Kui kogudus ei võta vastu tagastatavat või annetatud vara või kompensatsiooni, siis võib vara või kompensatsiooni vastu võtta EELK.


2. PEATÜKK
Eelarve

1. jagu
Üldsätted

§ 288. Eelarvesüsteem

(1) EELK eelarvesüsteemi kuuluvad iseseisvate osadena EELK ja EELK koguduste eelarved.
(2) EELK eelarve koosneb konsistooriumi, konsistooriumi asutuste ja praostkondade eelarvetest.

§ 289. Eelarve eesmärk

(1) Eelarve eesmärk on tagada vajalike materiaalsete vahendite eraldamine EELK arengukavas kirjeldatud ning muude ülesannete täitmiseks. Eelarve koostamise aluseks on EELK arengukava ning muud kiriku õigusaktid.
(2) Eelarve sisuks on eelarveaastal laekuvate tulude ning nende arvel EELK või EELK koguduse ülesannete täitmiseks ja eesmärkide saavutamiseks ettenähtud kulude määramine vastavalt EELK põhikirjale, kirikuseadustikule ja teistele õigusaktidele.

§ 290. Eelarve sisu ja tasakaal

(1) Eelarve koosneb eelarveaasta kõigist tuludest ja kuludest.
(2) Eelarveaasta kulud ei tohi ületada eelarve tulusid.
(3) Eelarve kulusid ületavad tulud kantakse üle järgmise eelarveaasta tuludesse.

§ 291. Eelarve täielikkus

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 292. Eelarvepõhisus

Eelarve on tekke- või kassapõhine. Ühte konsolideerimisgruppi kuuluvad asutused kasutavad sama eelarvepõhisust.

§ 293. Universaalsuse printsiip

Eelarve koostatakse universaalsuse printsiipi järgides ehk eelarve kindlad tulud ei ole seotud kindlate kuludega.

§ 294. Eelarveaasta

Eelarve koostatakse üheks eelarveaastaks. Eelarveaasta algab 1. jaanuaril ja lõpeb 31. detsembril.

§ 295. Kulutuste tegemine, kui eelarvet ei ole eelarveaasta alguseks vastu võetud

Kui eelarvet ei ole eelarveaasta alguseks vastu võetud, võib kuni eelarve vastuvõtmiseni teha iga kuu kulutusi ühe kaheteistkümnendikuni eelmise eelarveaasta kulutustest.

§ 296. Eelarvetesse laekuvad maksud

Eelarvetesse laekuvad maksud, nende määr ja eelarvesse kandmise kord määratakse kindlaks käesoleva kirikuseadustiku ja teiste õigusaktidega.

§ 297. Eelarve klassifikaator

Tunnistatud kehtetuks 25.11.2008.

§ 298. Eelarveaasta tulud ja kulud

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

2. jagu
EELK ja EELK koguduse eelarve

§ 299. Konsistooriumi ja EELK eelarve eelnõu koostamine

(1) Hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 10. juunil määrab konsistoorium tulude ja kulude liigenduse esialgsed proportsioonid konsistooriumi eelarve eelnõus.
(2) Hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 1. augustiks esitatakse kantslerile taotlused eraldiste tegemiseks ja tegevustoetuse saamiseks konsistooriumi eelarvest.
(3) Tunnistatud kehtetuks 28.04.2009.
(4) Kantsler koostab konsistooriumi eelarve eelnõu ja esitab selle konsistooriumile hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 31. augustiks.
(5) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(51) Hiljemalt eelarveaastele eelneva aasta 1. oktoobriks esitavad konsistooriumi asutused ja praostkonnad kantslerile oma eelarved.
(6) Hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 10. oktoobril kinnitab konsistoorium EELK eelarve eelnõu ning esitab selle hinnangu andmiseks EELK revisjonikomisjonile, lisades sellele käesoleva paragrahvi lõikes 2 nimetatud taotluste koondi, võrdlusandmed eelneva kolme aasta eelarve täitmise aruannete ja eelarvete põhjal ning seletuskirja.
(7) EELK revisjonikomisjon koostab arvamuse EELK eelarve eelnõu kohta ja esitab selle kirikukogu sügisistungjärgule.
(8) Konsistoorium esitab EELK eelarve eelnõu eelarveaastale eelneva aasta kirikukogu sügisistungjärgu päevakorda. Eelnõule lisatakse võrdlusandmed eelneva kolme aasta eelarve täitmise aruannete ja eelarvete põhjal ning seletuskiri.

§ 300. EELK eelarve eelnõu menetlemine kirikukogus

(1) Eelarve eelnõu muutmise ettepanekus, mis tingib eelnõus ettenähtud tulude vähendamise, kulude suurendamise või kulude ümberjaotamise, tuleb ära näidata kulude katteks vajalikud tuluallikad.
(2) Kirikukogu ei tohi vähendada konsistooriumi eelarve eelnõusse võetud kulusid, mis on ette nähtud kirikuseadustega.
(3) Kirikukogu võtab EELK eelarve vastu seadusena hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 20. detsembril.

§ 301. EELK eelarve avaldamine ja jõustumine

(1) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(2) Tunnistatud kehtetuks 28.04.2009.

§ 302. EELK eelarvest tehtud eraldise liigendamine

(1) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Tunnistatud kehtetuks 28.04.2009.

§ 303. EELK eelarve täitmise arvestus

EELK eelarve täitmise arvestust korraldab kantsler, kes esitab konsistooriumile igakuiselt ja majandusnõukogule ülevaate eelarve täitmisest üks kord kvartalis.

§ 304. Konsistooriumi eelarvest tehtud eraldiste kasutamine

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 305. Eelarve reserv

(1) Konsistooriumi eelarves nähakse ette reserv, mille määraks on 1–3% konsistooriumi eelarve mahust.
(2) Eelarve reservist tehakse konsistooriumi otsusega eraldisi kuludeks, mida ei ole konsistooriumi eelarves või lisaeelarves ette nähtud.
(3) Eelarveaasta lõpuks kasutamata jäänud eelarve reserv kantakse üle konsistooriumi reservfondi.

§ 306. Eelarvevälised sihtfondid

Konsistooriumil on õigus moodustada eelarveväliseid sihtfonde, mille kasutamise korra ja tingimused otsustab konsistoorium, küsides selleks eelnevalt majandusnõukogu kirjaliku arvamuse.

§ 307. Reservfondi ja eelarveväliste sihtfondide kasutamisest aruandmine

Konsistoorium annab kirikukogule aru reservfondi ja sihtfondide kasutamisest koos eelarve täitmise aruandega.

§ 308. EELK eelarve muutmine

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 309. EELK eelarve erakorraline muutmine

(1) Konsistoorium võib eelarvet muuta kuni 20% ulatuses kirikukogu vastuvõetud eelarve tulude ja kulude konsistooriumi osa koguväärtusest.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(4) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 310. EELK eelarve täitmise aruanne

(1) Tunnistatud kehtetuks 28.04.2009.
(2) Tunnistatud kehtetuks 28.04.2009.
(3) EELK eelarve täitmise aruande konsistooriumi, asutuste ja praostkondade eelarvete täitmise kohta eelarveaastal koostab kantsler ning esitab hiljemalt 1. märtsiks konsistooriumile. Pärast aruande läbivaatamist esitab konsistoorium selle revisjonikomisjonile hinnangu andmiseks hiljemalt 15. märtsiks. Aruandele lisatakse seletuskiri ja reservfondide kasutamise aruanne.
(4) Konsistoorium esitab eelarve täitmise aruande kinnitamiseks kirikukogu kevadistungjärgule, algatades sellekohase kirikukogu otsuse eelnõu. Aruandele lisatakse:
     1) seletuskiri;
     2) konsistooriumi reservfondi ja eelarveväliste sihtfondide kasutamise aruanne;
     21) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
     3) nimekiri kogudustest, kes ei tasunud eelarveaasta jooksul konsistooriumi eelarvesse laekuvaid makse, koos tasumata summa suurusega;
     31) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
     4) EELK-sse mittekuuluvate juriidiliste isikute aruanded koos seletuskirjadega konsistooriumi eelarvest saadud rahade kasutamise kohta.
     5) EELK revisjonikomisjoni hinnang aruande vastavuse kohta eelarvele.
(5) EELK äriühingud ja sihtasutused esitavad kinnisvarainvesteeringute ja teiste investeeringute aruande kantslerile hiljemalt 10. märtsil.

§ 310′. Majandusaasta aruanne

(1) EELK konsolideerimisgrupi moodustavad:
     1) konsistoorium (konsolideeriv ettevõte)
     2) EELK moodustatud äriühingud ja sihtasutused
     3) tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(2) Kirikukogu kevadistungjärgule esitatakse konsolideerimata konsistooriumi ja tema äriühingute konsolideerimata aruanded, mis peavad olema esitatud kantslerile hiljemalt 15. märtsil.
(3) EELK konsolideeritud majandusaasta aruanne avaldatakse intranetis hiljemalt 31. mail.

§ 311. Praostkonna eelarve koostamine ja vastuvõtmine

(1) Praostkonna tulude ja kulude eelarve (edaspidi praostkonna eelarve) eelnõu ja selle muutmise eelnõu koostab konsistooriumi kantselei esitatud struktuuri alusel praostkonna praost.
(2) Praostkonna eelarve koostamise tähtaja kehtestab praostkonna sinod.
(3) Tunnistatud kehtetuks 28.11.2007.
(4) Praostkonna eelarve võtab vastu praostkonna sinod hiljemalt eelarveaastale eelneva aasta 1. oktoobril.
(5) Sinodi poolt vastu võetud praostkonna eelarve esitab praost kahe nädala jooksul konsistooriumile.

§ 312. Praostkonna eelarve täitmise arvestus

Praostkonna eelarve täitmise arvestust peab konsistooriumi kantselei.

§ 313. Praostkonna eelarve täitmise aruanne

(1) Praostkonna eelarve täitmise aruande koostab konsistooriumi kantselei ning esitab selle praostkonna praostile eelarveaastale järgneva aasta 1. veebruariks.
(2) Tunnistatud kehtetuks 28.11.2007.

§ 314. Koguduse eelarve koostamine ja vastuvõtmine

(1) Koguduse tulude ja kulude eelarve (edaspidi koguduse eelarve) eelnõu koostab koguduse juhatus ja selle kohta annab oma hinnangu koguduse revisjonikomisjon või revident.
(2) Koguduse eelarve võtab vastu koguduse nõukogu hiljemalt eelarveaasta 1. märtsil.
(3) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 315. Koguduse eelarve täitmise arvestus

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 316. Koguduse eelarve täitmise ja majandusaasta aruanne

(1) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Koguduse eelarve täitmise aruande kinnitab koguduse nõukogu koos koguduse majandusaasta aruandega hiljemalt aruantava eelarveaastale järgneva aasta 15. mail.
(4) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 316′. Koguduse majandusaasta aruanne

Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

3. jagu
Muud sätted

§ 317. Vastutus eelarve täitmise eest

(1) Kantsler vastutab konsistooriumi eelarve rahade õigus- ja sihipärase kasutamise eest.
(2) Konsistooriumi asutuse juhatus vastutab allasutuse eelarve õigus- ja sihipärase kasutamise eest.
(3) Praost vastutab praostkonna eelarve rahade õigus- ja sihipärase kasutamise eest.
(4) Juhatuse esimees vastutab koguduse eelarve õigus- ja sihipärase kasutamise eest.

§ 318. Järelevalve

(1) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Konsistooriumil on õigus peatada raha eraldamine allasutusele või projektile, kui on selgunud eraldatud raha õiguspäratu või sihipäratu kasutamine. Kasutamata osa eraldisest arvatakse konsistooriumi otsusega eelarveaasta lõppedes konsistooriumi reservfondi.


3. PEATÜKK
Maksud

§ 319. Konsistooriumi, praostkonna ja koguduse eelarvetesse tasutavad maksud

(1) Konsistooriumi eelarvesse tasutakse kirikukassamaksu ja muid makse, mis kehtestatakse kirikukogu otsusega.
(2) Praostkonna eelarvesse tasutakse praostkonnakassamaksu ja muid makse, mis kehtestatakse praostkonna sinodi otsusega.
(3) Koguduse nõukogu võib kehtestada koguduse liikmetele kohustusliku liikmemaksu.

§ 320. Kirikukassamaksu tasumise kord ja tähtajad

(1) Kirikukassamaksu määra ja tasumise alused kehtestab kirikukogu iga aasta sügisistungjärgul järgmise aasta kohta.
(2) Kogudus tasub kirikukassamaksu konsistooriumile kord kvartalis kvartali viimase kuu 20. kuupäevaks 1/4 aastamaksu suurusest.

§ 321. Kirikukassamaksu tasumisest vabastamine

Kirikukassamaksu tasumisest on vabastatud kogudus sellel kalendriaastal, mil kirikukogu tegi otsuse tema EELK-sse vastuvõtmise kohta.

§ 322. Kirikukassamaksu tasumise tähtaja pikendamine

Kogudus võib pöörduda vähemalt viis päeva enne kirikukassamaksu tasumise tähtaja saabumist konsistooriumi kantsleri poole põhjendatud palvega pikendada maksu tasumise tähtaega. Kantsler otsustab tähtaja pikendamise. Kantsleril on õigus määrata koguduse erakorraline revideerimine.

§ 323. Teised konsistooriumi eelarvesse laekuvad maksud

Kirikukogul on õigus kehtestada täiendavalt konsistooriumi eelarvesse kogudustelt laekuvaid makse, määrata nende määr, tasumise kord ja tähtajad ning tasumisest vabastamise tingimused.

§ 324. Konsistooriumi eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtaegadest kinnipidamise jälgimine

(1) Konsistooriumi eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtaegadest kinnipidamist jälgib konsistooriumi kantsler, kes saadab maksu tasumisega viivitanud kogudustele sellekohase meeldetuletuse tasumata maksu suuruse ja selle tasumise vajaduse kohta. Meeldetuletuse koopia saadetakse praostkonna praostile.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Kui kogudus ei ole kolme kuu jooksul pärast maksu tasumise tähtaja möödumist tasunud maksu, määrab kantsler koguduse erakorralise revideerimise.
(4) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.

§ 325. Praostkonna eelarvesse laekuvate maksude, nende määra, tasumise korra ja tähtaegade määramine

Koguduselt praostkonna eelarvesse laekuvad maksud, nende määrad, tasumise korra ja tähtajad määrab praostkonna sinod.

§ 326. Praostkonna eelarvesse laekuva maksu tasumisest vabastamine

Praostkonna eelarvesse laekuva maksu tasumisest on vabastatud kogudus sellel kalendriaastal, mil kirikukogu tegi otsuse tema EELK-sse vastuvõtmise kohta.

§ 327. Praostkonna eelarvesse laekuva maksu tasumise tähtaja pikendamine

Kogudus võib pöörduda vähemalt viis päeva enne praostkonna eelarvesse laekuva maksu tasumise tähtaja saabumist praostkonna praosti poole põhjendatud palvega pikendada maksu tasumise tähtaega. Tähtaja pikendamise küsimuse otsustab praostkonna praost.

§ 328. Praostkonna eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtaegadest kinnipidamise jälgimine

Praostkonna eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtaegadest kinnipidamise jälgimist korraldab praost.

§ 329. Koguduseliikme maksude määramine

(1) Koguduseliikme maksud, nende määrad ja tasumise tähtpäevad kehtestab koguduse nõukogu.
(2) Koguduseliikme maksud on koguduse liikmemaks, ametitalituste maksud, maksud teatud sihtotstarbeks jms.
(3) Koguduse nõukogul on õigus anda koguduse liikmetele soovitus tasuda igal aastal vabatahtlik liikmeannetus.

§ 330. Koguduse liikmemaks

(1) Koguduse liikmemaksu (-annetuse) soovitavaks suuruseks on 1% koguduseliikme aasta netosissetulekust.
(2) Liikmemaksu antud kalendriaasta eest tasutakse selle kalendriaasta jooksul. Tasumine on võimalik ka osade kaupa.
(3) Liikmemaksu tasunule antakse koguduse liikmekaart. Liikmekaardi vormi ja täitmise korra kehtestab konsistoorium.
(4) Koguduse juhatus teavitab koguduse liikmeid kogudusele tehtud annetuste tulumaksusoodustustest. Koguduse juhatus edastab Tolli- ja Maksuametile andmed nende inimeste annetuste kohta, kes on selleks oma nõusolekut avaldanud.

§ 331. Koguduseliikme maksu tasumisest vabastamine

Koguduse juhatusel on õigus koguduseliikme avalduse alusel vabastada ta osaliselt või täielikult liikmemaksu või mõne teise koguduseliikme maksu tasumisest, koguduse õpetajal ametitalituse maksu tasumisest.

§ 332. Koguduse eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtpäevadest kinnipidamise jälgimine

Koguduse eelarvesse laekuvate maksude tasumise korrast ja tähtpäevadest kinnipidamise jälgimise küsimused lahendab koguduse nõukogu.


4. PEATÜKK
Revideerimine

1. jagu
Üldsätted

§ 333. EELK revisjonikomisjon

(1) Järelevalvet konsistooriumi majandustegevuse üle teostab vähemalt kolmeliikmeline EELK revisjonikomisjon.
(2) EELK revisjonikomisjoni valib kirikukogu neljaks aastaks. Revisjonikomisjoni liikmed valivad endi hulgast komisjoni esimehe, kes peab olema kirikukogu liige.
(3) EELK revisjonikomisjonil on õigus revideerida praostkondi ja kogudusi.

§ 334. Praostkonna revisjonikomisjon või revident

Tunnistatud kehtetuks 28.11.2007.

§ 335. Koguduse revisjonikomisjon

(1) Järelevalvet koguduse juhatuse majandustegevuse üle teostab koguduse revisjonikomisjon või revident.
(2) Koguduse revisjonikomisjoni või revidendi valib koguduse nõukogu neljaks aastaks.
(3) Revisjonikomisjoni liikmed valivad endi hulgast komisjoni esimehe, kes peab olema koguduse nõukogu liige.

§ 336. Revisjonikomisjoni esimees

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 337. Piirangud revideerijaks olemisele

(1) EELK revisjonikomisjoni liikmeks ei või olla konsistooriumi liige ega kantselei töötaja.
(2) Tunnistatud kehtetuks 28.11.2007.
(3) Koguduse revisjonikomisjoni liikmeks või revidendiks ei või olla koguduse juhatuse liige ega raamatupidaja.
(4) Revisjonikomisjoni liige taandab end revideerimisest, kui revisjonikomisjon revideerib kogudust, mille juhtorganisse ta kuulub. Revisjonikomisjoni liikmel on õigus end muul põhjusel revideerimisest taandada.
(5) Revident ei või revideerida kogudust, mille juhtorganisse ta kuulub. Revideerijal on õigus taotleda enda asemel teise revideerija määramist.

§ 338. EELK revisjoni hea tava

Revideerijad lähtuvad revideerimisel kirikuseadustikust ja rahvusvaheliselt tunnustatud auditi ja revisjoni heast tavast.

§ 339. Revisjonikomisjoni otsustusvõime

Revisjonikomisjon on otsustusvõimeline, kui revideerimises või koosolekul osalevad vähemalt pooled tema liikmetest, nende hulgas komisjoni esimees või tema poolt määratud asendaja.

§ 340. Revisjonikomisjoni koosoleku protokoll

(1) Revisjonikomisjoni koosoleku kohta koostatakse protokoll.
(2) Tunnistatud kehtetuks 13.09.2021.
(3) Protokolli originaal trükitakse paberile ja säilitatakse eraldi toimikus.
(4) Protokollile lisatakse eraldi lehtedel revisjoniaruanded ning hinnangud ja otsused, mille arutamist või vastuvõtmist protokoll sisaldab ja mille tekst ei sisaldu protokollis.
(5) Koosoleku protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija.

§ 341. Audiitorkontroll ja audiitori kaasamine revideerimisse

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 342. Piirangud informatsiooni avalikustamisel

(1) Revisjonikomisjoni liige, revident ja audiitor võib avalikustada talle revideerimise käigus teatavaks saanud informatsiooni ja revisjoniakti sisu pärast seda, kui revisjoniakti ärakiri on edastatud institutsioonile, mida revideeriti.
(2) Revisjonikomisjoni liige, revident ja audiitor ei või avalikustada talle revideerimise käigus teatavaks saanud informatsiooni, mis on seotud kolmandate isikutega, kuid ei seondu otseselt revideeritava institutsiooni majandustegevusega.

2. jagu
Korraline revideerimine

§ 343. Korraline revideerimine

(1) Korralisel revideerimisel:
     1) revideeritakse institutsiooni majandustegevust, raamatupidamise korraldust ja varasid;
     2) vaadatakse läbi ja antakse hinnang institutsiooni majandusaasta aruandele ja majandustegevuse eelarvele vastavuse kohta.
     3) vaadatakse läbi ja antakse hinnang revideeritava institutsiooni eelarve eelnõule enne eelarve kinnitamist pädeva organi poolt.
     4) vaadatakse läbi ja antakse hinnang revideeritava institutsiooni eelarve täitmise aruandele ja majandustegevuse kooskõlale seatud eesmärkide ja prioriteetidega enne eelarve täitmise aruande esitamist kinnitamiseks pädevale organile.
(2) Revisjonikomisjoni esindaja või revident (edaspidi revideerija) esitab ülevaate kiriku vara kasutamise ja säilimise kohta üheaegselt majandusaasta aruande arutamisega kirikukogus, praostkonna sinodil või koguduse nõukogus.
(3) Revideerijal on õigus otsustada revisjoni sisuline ulatus tulenevalt eelnevalt kogutud andmetest ja riskianalüüsist.
(4) Revideerimise läbiviimise ja tulemuste kohta koostatakse aruanne, mille allkirjastavad revideerimisel osalenud isikud. Revisjoni aruanne koostatakse kahes eksemplaris, millest üks eksemplar jääb revideeritud institutsioonile ja teine eksemplar esitatakse seitsme päeva jooksul vastavalt kas praostile või konsistooriumile.
(5) Hinnangu institutsiooni eelarve eelnõule ja eelarve täitmise aruande allkirjastavad revideerimisel osalenud isikud. Hinnang koostatakse kahes eksemplaris, millest üks eksemplar jääb revideerijale ja teine eksemplar esitatakse seitsme päeva jooksul institutsioonile, kelle eelarve eelnõule ja eelarve täitmise aruandele hinnang anti.

§ 344. Korralise revideerimise toimumise sagedus

Konsistooriumi ja kogudusi revideeritakse korraliselt üks kord aastas.

§ 345. Korralise revideerimise toimumisest etteteatamine ja revideerimise ettevalmistamine

(1) Korralise revideerimise toimumisest teatab revideerija revideeritavale ette vähemalt kaks nädalat. Teates võib olla märgitud, milliseid dokumente soovib revideerija saada koopiatena või milliste dokumentidega soovib revideerija esindaja tutvuda enne revideerimist või revideerimise päeval.
(2) Revideeritava institutsiooni juhtorgani liikmed ja ametiisikud peavad võimaldama revideerijal tutvuda revisjoni läbiviimiseks vajalike dokumentidega ning andma vajalikku teavet.
(3) Revideerimise juures peab viibima revideeritava institutsiooni raamatupidaja. Revideerijal on õigus nõuda, et revideerimise juures viibiks ka mõni revideeritava institutsiooni juhtorgani liige või töötaja.

§ 346. Majandustegevuse, raamatupidamise korralduse ja varade revideerimine

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 347. Revisjoni aruanne

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 348. Eelarve eelnõu kohta hinnangu andmine

(1) Hinnangus institutsiooni eelarve eelnõu kohta on järgmised alajaotused:
     1) eelarve eelnõu koostamise käik;
     2) eelarve eelnõu sisu;
     3) ettepanekud eelarve eelnõu kohta;
     4) hinnang eelarve eelnõu kohta.
(2) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(3) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(4) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(5) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(6) Hinnangule kirjutavad alla kõik hinnangu andmises osalenud revisjonikomisjoni liikmed või revident.
(7) Hinnangu ärakiri edastatakse ühe nädala jooksul pärast hinnangu andmist institutsioonile, mille eelarve eelnõu kohta hinnang anti.

§ 349. Hinnangu andmine eelarve täitmise aruande vastavuse kohta eelarvele

(1) Hinnangus institutsiooni eelarve täitmise aruande vastavuse kohta eelarvele on järgmised alajaotused:
     1) eelarve täitmise aruande koostamise käik;
     2) eelarve täitmise aruande sisu;
     3) ettepanekud eelarve täitmise aruande kohta;
     4) hinnang eelarve täitmise aruande vastavuse kohta eelarvele.
(2) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(3) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(4) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(5) Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.
(6) Hinnangule kirjutavad alla kõik hinnangu andmises osalenud revisjonikomisjoni liikmed või revident.
(7) Hinnangu ärakiri edastatakse ühe nädala jooksul pärast hinnangu andmist institutsioonile, mille majandusaruande vastavuse kohta eelarvele hinnang anti.

3. jagu
Erakorraline revideerimine

§ 350. Erakorralise revideerimise määramine

(1) Praostkonna erakorralise revideerimise määrab peapiiskop, konsistoorium või praostkonna praost.
(2) Koguduse erakorralise revideerimise määrab peapiiskop, konsistoorium, praostkonna praost, koguduse nõukogu või koguduse juhatus.
(3) Erakorralise revideerimise läbiviijaks määrab:
     1) peapiiskop või konsistoorium - EELK revisjonikomisjoni;
     2) praostkonna praost - praostkonna revisjonikomisjoni või revidendi;
     3) koguduse nõukogu või koguduse juhatus - koguduse revisjonikomisjoni või revidendi.
(4) Erakorralise revideerimise määramise otsuses peab olema määratud tähtaeg, millal tuleb revisjoniakt revideerimise määranud organile või ametiisikule esitada, samuti tuleb otsuses anda juhised revideeritavate valdkondade ja küsimuste kohta.
(5) Erakorralise revideerimise kulud kaetakse revideerimise määranud organi eelarvest.
(6) Revisjonikomisjon või revident võib vastavalt revideerimise määranud organilt või ametiisikult saadud ülesandele viibida kohal ja fikseerida vajalikud asjaolud, kui toimub varade ja asjaajamise üleandmine ühelt organilt või ametiisikult teisele.

§ 351. Erakorralise revideerimise toimumisest etteteatamine ja revideerimise ettevalmistamine

(1) Erakorralise revideerimise toimumisest teatab erakorralise revideerimise määranud organ revideeritavale ette vähemalt viis kalendripäeva. Teates võib olla märgitud, millised dokumendid tuleb revideerijale esitada koopiatena või milliste dokumentidega tuleb võimaldada revideerija esindajal tutvuda enne revideerimist või revideerimise päeval. Teates peab olema märgitud revideerimise sisuline ja ajaline ulatus ning revisjoniakti esitamise tähtaeg.
(2) Revideeritava institutsiooni juhtorgani liikmed ja ametiisikud peavad võimaldama revideerijal tutvuda revisjoni läbiviimiseks vajalike dokumentidega ning andma vajalikku teavet.
(3) Revideerimise juures peab viibima revideeritava institutsiooni raamatupidaja. Erakorralise revideerimise määranud organil või revideerijal on õigus nõuda, et revideerimise juures viibiks ka mõni revideeritava institutsiooni juhtorgani liige või töötaja.

§ 352. Erakorralise revideerimise sisu ja revisjoniaruanne

(1) Erakorralisel revideerimisel lähtutakse §-s 350 lõikes 4 nimetatud küsimustest ja valdkondadest, samuti juhistest, mis on antud erakorralise revideerimise määranud organi poolt. Revideerimise käigus antakse vajadusel hinnang ka revideeritava institutsiooni revisjoniorgani tegevusele.
(2) Erakorralise revideerimise kohta koostatakse revisjoniaruanne.
(3) Revisjoniaruande üks originaal edastatakse kahe nädala jooksul pärast revideerimist institutsioonile, mida revideeriti, samuti erakorralise revideerimise määranud organile.

4. jagu
Revideerija tegevuse erijuhud

§ 353. Majanduslike vaidluste lahendamine

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 354. Varade ja asjaajamise üleandmise-vastuvõtmise assisteerimine

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

5. jagu
Aruandlus

§ 355. EELK revisjonikomisjoni aastaaruanne

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

§ 356. Praostkonna või koguduse revisjonikomisjoni või revidendi aruandlus

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.


5. PEATÜKK
Palgakorraldus

§ 357. Palgakorraldus

Tunnistatud kehtetuks 14.09.2021.

tagasi