Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Võimalus pühade ajal perega koos olla loob võimaluse suuremaks mõistmiseks ja läheduseks

Tänase kirikuelu käsitleva veebisaates „Taevas tuleb appi!“ arutlesid peapiiskop Urmas Viilma, piiskop Joel Luhamets, assessor Marko Tiitus ja saatejuht, õpetaja Toomas Nigola Suure Nädala ja selle sündmuste tähenduse ja tähistamise üle eriolukorra tingimustes.

Püha Nädal koosneb tegelikult erineva tonaalsuse ja tähendusega sündmustest, kuid väljaspool kirikut seda sageli ei teata ega arvestata. Kristlased meenutavad Suurel Reedel Kristuse kannatusi ning ristilöömist, kuid muu maailm tähistab vaba päeva munakoksimise, lärmi ja jalakeerutusega.

Marko Tiitus liturgi ja õppejõuna rääkis maailma muutnud ajaloolistest sündmustest, mis algasid Jumala seatud kuninga tervitamisega palmipuudepühal ja lõppesid surma võitmisega Kristuse ristilöömise läbi. Tänasel Suurel Neljapäeval meenutame paasapühade söömaaega, millega Jeesus andis end sümboolselt ohvriks maailma eest ja pani sellega aluse pühale armulaua traditsioonile. Seejärel läks ta ristile, et maailm igaveseks surmast vabastada. Urmas Viilma sõnul on kõik kristlased osalised ristiöömises ja ülestõusmises, sest sümboolselt läbime sama tee. Joel Luhamets lisas, et Kristuse ristilöömine Suurel Reedel ja kannatamise lugu kannab siiski rõõmusõnumit, sest selle läbi on maailm samast saatusest pääsenud ja õigeks mõistetud.

Pühapäevane ülestõusmispüha, mil on õige hetk värvilisi mune ja rõõmusõnumeid vahetada, peab tänavu toimuma virtuaalreaalsuses. Saate osalised olid üksmeelel, et läbi ekraani võib pühadetervitusi vahetada ja sümboolselt munegi koksida, kuid mitte sakramente jagada. Nende andide läbi muutus vaimne maailm materiaalseks ehk leivaks ja veiniks, ning nende andide jagamine ja vastuvõtmine eeldab seega füüsilist kohalolu, kuivõrd kristliku arusaama järgi on Kristus ise selle toimingu juures.

Meenutati ka Püha Õhtusöömaajaga seonduvat jalgade pesemise traditsiooni, mis sümboliseerib alandlikkust ja üksteise teenimist. Seda sümboolset akti saab toimetada mitmel kombel. Joel Luhamets meenutas siinkohal, et tema emal olnud ikka kombeks külaliste kingi viksida, enne kui need teele lähevad.

Vaimulikud märkisid, et ehkki meediast on jäänud kõlama, nagu oleks kodusolemine ja pereringis viibimine pigem pingete allikas, siis nende kogemust mööda on perega koosolemise võimalus siiski suur õnnistus ning üksteist lähendav kogemus.


Varasemad saated:

Prindi