Vaimulikud eriolukorrast: paastuaeg puudutab tänavu kõiki ühiskonnaliikmeid

Täna läks eetrisse eriolukorra mõjusid kirikuelule käsitleva veebisaate “Taevas tuleb appi!” esimene osa.

Kirik on eriolukorras reageerinud väga kiiresti, leidis peapiiskop Urmas Viilma. Tänuväärne on peapiiskopi sõnul see, et on leitud võimalused jätkata liturgilist teenimist – samal ajal kui inimesed jäid koju, leiti võimalused jumalateenistusi läbi interneti üle kanda.

Ajavahemik 11. – 13. märtsini on Urmas Viilma sõnul olnud eriliselt infotihe – juhised, mis kirikutele olid laiali jagatud, olid pärast kriisikomisjoni kokkukutsumist ja eriolukorra väljakuulutamist juba vananenud. Peapiiskop kuulutas välja ka kolmapäeval ja reedel toimunud palvepäevad. Ta selgitas ka listide kasutamise korra muutmist: postitused liiguvad läbi kirikuvalitsuse kantselei, et koguduste meilikastid oleksid vabad kiire ametliku info jaoks. Praeguseks on olukorra tõsidus peapiiskopi sõnul jõudnud kõigi teadvusesse ja enam ei otsita kõrvalteid, kuidas nõuetest kõrvale hiilida.

Peapiiskop kommenteeris ka arutelusaate pealkirja valikut: hüüatust “Tule taevas appi!” on avaliku elu tegelased kasutatud üsna sageli just erakorralistes olukordades. Kiriku esindajatena on meil aga selge veendumus, et taevas tulebki appi.
Veebipõhise arutelusaate idee sündis ühe meedia töörühma veebikoosoleku käigus. Ehkki infot on ümberringi palju, on see siiski ühesuunaline. Mõttevahetuse kohta, mis oleks praeguses eraldatuses oluline, praegu ei ole. Kuna arutelu on luterlikus kirikus seni üldse olnud liiga vähe, võiks saade jätkuda ka kriisiolukorra lõppedes, leidis Viilma.

Saarte praost Anti Toplaan rääkis olukorrast Saaremaal, kus koroonaviirus on end kõige laastavamalt tunda andnud. Kriisiolukord puudutab kogudust otseselt, tõdes praost. Jumalateenistused võetakse videolinti, et kogudus saaks vaatamata liikumispiirangutele nendest osa. Pidevalt suheldakse liikmetega kas meili teel või telefonitsi, sest kõigil internetivõimalust ei ole. Vähemalt poole võrra on suurenenud telefoninõustamiste osakaal.
Saarel pole peaaegu kedagi, kes poleks mõne nakatunud inimesega kokku puutunud. Arstidest, õdedest ja hooldekodude personalist on kolmandik kuni pooled välja langenud. Vaimulikest ja kiriku töötegijatest pole tõbi siiski veel kedagi tabanud, senised testid on olnud negatiivsed.

“Kui paastuaeg on seni olnud ühiskonna eest varjul, siis nüüd puudutab see kõiki ühiskonnaliikmeid,” võttis Toplaan praeguse olukorra kokku.

Võru praost Üllar Salumets tõdes samuti, et palju on kasvanud telefoni teel suhtlemine, eelkõige hingehoidlikud vestlused, sest kõik pole interneti teel kättesaadavad. Rahvas on praeguses olukorras ettevaatlik ja pigem kartlik. Salumets kiitis Võru praostkonna kogudusi, kes eriolukorras pole pead kaotanud. Kui Pindi koguduse õpetaja pidi olema kaks nädalat karantiinis, siis kandsid kiriku eest hoolt kirikuvanem ja kirikumees. Matuseid on vastavalt soovitustele peetud üksnes omaste ringis ja võimalusel ka vabas õhus. On olnud raskelt haigete inimeste hädaristimisi.

Üllar Salumets lisas lõpetuseks: “Praegu on aeg, mis toob välja koguduste selle osa, mis seni on olnud varjatud – isiklik palveelu ja eestpalve. Kui ei saa kirikusse, siis saame kodus lugeda palveid – nii meie rahva kui kogu maailma eest.“

Teisipäeva, 7. aprilli saates tuleb arutlusele saabuvate pühade teema.

Tänane saade jääb nähtavaks meie YouTube-i kanalil aadressil https://youtu.be/IZuVGprqU7k.