Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Teeme Ära talgupäev toob tähelepanu keskmesse kodukihelkonna värvid

Tänavune Eesti 100. aastapäeval toimuv Teeme Ära talgupäev tuleb kihelkonna teemaline – nimelt on eestvedajad teinud üleskutse muuta 5. mail ümbrus rõõmsamaks oma kodukihelkonna värvidega.

“Sajandeid olid Eestimaa elu keskpunktiks kihelkonnad. Kihelkonna keskel seisid kirik ja kõrts kui peamised kohad, kus inimesed koos käisid,” märgib Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür. EELK Konsistooriumi kantsler Andrus Mõttus lisab koguduste osalemisele mõeldes: ”Arvan, et kihelkonnateemalisel talgupäeval võiks olla keskpunktis kõik see, mis on meile enda paikkondliku kuuluvuse tunnetamisel kõige olulisem: kirik ja selle ümbrus, kalmistud.”

Kihelkonna teema toob meid kodustele paikadele ja traditsioonidele lähemale ning näitab kiriku tegelikku rolli inimeste identiteedi kujunemisel. Inimesed suhtlesid palju just kihelkonna sees ja selle keskmes oli omakorda kirik. Nüüdsel ajal, mil inimesed rändavad palju ringi ja haldusreform on arusaamad paikkondlikust kuuluvusest omakorda segi paisanud, on enda identiteedi mõistmine ja juurte tunnetamine ehk olulisemgi kui kunagi varem. Hea meel on tõdeda, et kirikud on igal aastal olnud talgupäeval aktiivsed osalised – ainuüksi koguduse nime all on igal aastal väljas keskmiselt 100 talgumeeskonda.

Loomulikult on vahva võimalus ka Teeme Ära ”suures maalritöös” osaleda. Kihelkonnavärvidesse võib talgumeeskonna sõnul värvida kõike, mis talgutel värskendamist vajab. Olgu tegemist bussiootepaviljoni, postkastialuse, piirdeaia või külamaja istepinkide, kuuri- ja aidauste, lillekastide või köögikappidega – kõike sobib värvida kodukihelkonna triibu- ja ruudumustri järgi rõõmsavärviliseks.

Kiiremad talgujuhid saavad koostöös Omnivaga tellida oma kogukonnale uued grupipostkastid, milles just nii palju postkaste kui vaja. Talgutööna võib valmistada postkastialuseid ja need rõõmsavärviliseks kirjata. Veel üks talguidee: Päästeamet soovitab talgute käigus rajada ja paigutada kergemaid tarasid või piirdeid koduümbruse väikeste veekogude, tiikide ja kraavide ümber, sest igal aastal juhtub inimestega õnnetusi just nende juures.

Täpsema info ja häid ideid talgupäeva korraldamiseks leiab talguveeebist www.teemeara.ee.

Prindi