Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Täna mälestatakse 1941. aasta juuniküüditamise ohvreid

Täna, 14. juunil möödub juuniküüditamisest 77 aastat. 1941. aasta küüditamise ohvreid meenutatakse üle kogu Eesti mälestustseremooniatega.

Kell 12 algaval mälestustseremoonial Tallinnas Hirvepargis Lindamäel peab mälestuspalvuse peapiiskop Urmas Viilma. Sõnavõtuga astuvad üles justiitsminister Urmas Reinsalu ja Eesti Memento Liidu juhatuse esimees Arnold Aljaste. Esineb politsei- ja piirivalveorkester ning Linda kuju jalamile asetatakse juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks pärjad.

Eesti Mälu Instituut korraldab 14. juunil Patarei vangla hoovis algusega kell 15.00 avaliku arutelu “Kommunism: eesmärk pühitseb abinõu”, kus Eesti Kunstiakadeemia professor David Vseviov ja Eesti Mälu Instituudi uurimisjuht Toomas Hiio mõtisklevad kommunistliku teooria ja praktika seotuse üle.

Tallinnas Vabaduse väljakul on võimalik näha ülevaadet rohkem kui 12 000 represseeritu nimega, keda 1941. aastal toimunu otseselt puudutas – sealhulgas küüditatud ja vangilaagritesse saadetud; need, kes põgenesid või end varjasid ning Siberisse küüditatud peredes sündinud lapsed. Lisaks on nimekirjas ka 1940. aastal küüditatud Konstantin Pätsi ja Johan Laidoneri perekonnad.

Eestist küüditati 1941. aastal Siberisse rohkem kui 10 000 inimest. Kokku saadeti Eestist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Valgevenest ja Moldovast ümberasumisele rohkem kui 85 000 inimest.

Prindi