Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Tallinna Raekojas esitleti Toomkooli 700. juubelile pühendatud margiplokki

Käesoleval aastal möödub 700 aastat Eesti ja kogu Läänemere regiooni ühe vanima tegutseva kooli, Tallinna Toomkooli, esmamainimisest. Seoses kooli juubeliga andis AS Eesti Post välja margiploki koos esimese päeva ümbrikuga.

Tänasel “Tallinna Toomkool 700” margiploki esitlusel Tallinna Raekojas löödi Tallinna Toomkooli juubelimargile pidulikult esimese päeva tempel. Sündmuse tunnistajaks olid Eesti Posti, Tallinna Linnavalitsuse, Tallinna Toomkooli ja kiriku esindajad ning suur hulk filateeliahuvilisi. Margiesitlust juhtis kooli juubeliaasta peakorraldaja Peep Mühls.

Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma meenutas suuresti ajalukku jäänud kaunist kommet saata postiga käsitsi kirjutatud kirju ning soovis, et igaühel oleks vähemalt üks sõber, kellele selliseid isikupäraseid ja personaalseid sõnumeid saata. Koolijuht tänas kõiki, kes aitasid kooli juubelit margi loomisega ajalukku jäädvustada.

Eesti Post/Omniva kommunikatsioonijuht Kaja Sepp lausus, et eelmisel aastal ja tänavu on margiga ära märgitud tervet rida Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga seotud sündmuseid, kuid Toomkooli 700. juubel on selles reas eriti väärikas, nagu on seda ka kooli panus Eesti aja- ja kultuuriloos. Seetõttu oli kooli juubelimargi valmimine oluline sündmus ka Eesti Posti jaoks.

Kunstiajaloolane ja Tallinna Linnakantselei nõunik Jüri Kuuskemaa tõstis Toomkooli 700. aastapäevast rääkides esile, et euroopalik haridus jõudis Tallinna linnakodanikeni just toomkooli kaudu. Kuni II maailmasõjani baltisakslaste rüütliakadeemiana tegutsenud koolist on tema sõnul võrsunud palju Eesti ajaloos olulisi inimesi, kes on aidanud kaasa ka tänase Eesti riigi rajamisele.

“Toomkool 700 margiploki eripäraks on inforikkus,“ ütles margi kujunduse autor Riho Luuse. „Kujundajana oli mul võimalus tutvuda kooli auväärselt pika ajalooga ning välja valida olulised sündmused ja kooliga seotud isikud – need omavahel sobima panna nii värvigammalt, graafikalt kui ka kompositsioonilt. Nii saab vaataja margiplokil linnulennult ülevaate Toomkooli loost, mida toetab kujundlik ajajoon läbi sajandite esimese päeva ümbrikul – alates Dannebrogist kuni XXI sajandini välja.” Riho Luuse on kujundanud ka varem mitmeid Eesti ajalooga seotud filateelseid ja numismaatilisi esemeid.

Peapiiskop Urmas Viilma võrdles äsja valminud „Toomkool 700“ margiplokki ajalooõpikuga, mida võiks kasutada näiteks nii eesti keele, meditsiini kui ka merenduse tähtsündmustest kõneledes. Tallinna Toomkooli 700. juubelile pühendatud margiplokil on kujutatud Tallinna Toomkooliga tihedalt seotud ajaloolisi isikuid, hooneid ja sümbolesemeid. Ümbrikule kantud ajajoone tähtsündmuste kaudu saab linnulennult ülevaate Tallinna Toomkooli 700-aastasest väärikast ajaloost. Kooli vilistlastest on portreteeritud admiral ja meresõitja Adam Johann Krusenstern, maailmakuulus loodus- ja arstiteadlane Karl Ernst von Baer, aga ka kaasaegse eesti keele õigekirja looja, kirikuõpetaja Eduard Ahrens ja rahvusvaheliselt tuntud majandusteadlane Ragnar Nurkse.

Eesti vanim kool Tallinna Toomkool tegutses ilmselt juba alates XIII sajandi keskpaigast. Esimesed kirjalikud allikad Tallinna Toomkoolist pärinevad 3. jaanuarist 1319, mil Taani kuningas Erik VI Menved lubas toomkapiitlile koolipidamise ainuõiguse Tallinnas. II maailmasõja hakul suletud kool taasavati 2011. aastal. Täna õpib Tallinna Toomkoolis 212 õpilast, mis on rohkem kui kunagi varem kooli ajaloos.

Info margiploki kohta:
https://pood.omniva.ee/et/muud-margid/2380-tallinna-toomkool-700.html
https://www.filateelia.ee/11-02-2019-tallinna-toomkool-700/

Juba neljapäeval, 14. veebruaril toimub kooli juubeliaasta raames Eesti Teaduste Akadeemias hariduskonverents, kus otsitakse vastust küsimusele, kuidas leiavad ühise keele klassikaline haridus ja XXI sajand.

Kooli juubeliaastat tähistatakse erinevate sündmustega kogu 2019. aasta vältel.

Info Tallinna Toomkooli ajaloo kohta: http://tallinnatoomkool.ee/ajalugu

Lisainfo:

Egle Viilma
Tallinna Toomkooli direktor
tallinna.toomkool@eelk.ee

Prindi