Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Tallinna Jaani kirikus avatakse Heino Kivihalli näitus “Hümnid ja palved“

Autor: Heino Kivihall

Autor: Heino Kivihall

Neljapäeval 27. oktoobril kell 11.00 avatakse Tallinna Jaani kirikus kalligraaf Heino Kivihalli näitus “Hümnid ja palved”. Näitusel on väljas tööd, mis puudutavad kristliku kiriku olemust ja tuuma. Eksponeeritud on tähtsamad palvetekstid ja algkiriklikud hümnid – seda nii eesti kui ka ladina keeles. Lisaks on näitusel väljas miniatüürid, mis puudutavad sügavalt inimolemust. 

Kirjakunst, mis tänapäeva pealiskaudses tehnitsistlikus maailmas on sama kaduv kui hästi loetav käekiri, väärib ometi erilist tunnustust kui viide eelnevatele sajanditele, kus manuaalne filigraansus vääristas sõna. Heino Kivihall on oma töös lähtunud õhtumaise kirjakunsti parimatest traditsioonidest. Ta on nii Villu Tootsi kui Paul Reevere kirjakunstikoolkonna väärikas esindaja. Heino Kivihall jätkab igapäevaselt kirjakunsti teadmiste edasiandmist oma õpilastele.

Mis on kirikule omane, kas hooned – torniga majad – või inimesed? Millega saab kiriku kuulutust samastada? Piibel – pühakiri, palved. Kõik vastused küsimusele on õiged, kuid evangelist Johannese preeksistentne ütlus jääb alles, ikka on sõna – logos. „Ja alguses oli Sõna“ (Jh 1.1) Seda sõna on kirja pandud – visualiseeritud.

Olukorras, kus kõik inimesed meie ümber on netistunud, st võrgus, kus info liigub meilide ja äppide vahendusel, kus kirjutamise, õigekirja ja hea käekirja olemasolu eemaldub meie igapäevasest suhtluspraktikast, on kalligraafina tegutsemine ja töötamine ning kirjakunstioskuste rakendamine suureks eeskujuks, et mõista meie kirjakultuuri ajaloolist väärtust ja vajalikkust.

Nii väljaöeldud kui kirjutatud sõna ei saa reeglina tagasi võtta. Vaatame siis eeskujuna Heino Kivihalli poolt väärindatud ja läbikirjutatud sõna, mida ei pea tagasi võtma. Ta on ise kinnitanud, et usk ei ole vaid lootus sõnast, vaid ka kindel teadmine – Jumala sõna elab.

Olete südamest oodatud!

Erkki Juhanid
Jaani kiriku galerist
551 7777
erkki.juhandi@eelk.ee

Prindi