Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Saksamaa Ühinenud Evangeelse Luterliku Kiriku valitsus visiidil Eestis

20.-22. oktoobrini 2018 külastab Eestit Saksamaa Ühinenud Evangeelse Luterliku Kiriku (SÜELK) valitsuse 14-liikmeline delegatsioon eesotsas juhtivpiiskopi Gerhard Ulrichiga, kes on ühtlasi ka EELK partnerkiriku, Evangeelse Luterliku Kiriku Põhja-Saksamaal ehk Põhjakiriku juhtivpiiskop. Delegatsioonis on esindatud ka Luterliku Maailmaliidu Saksa rahvuskomitee (LML/SRK), mis on SÜELK-le oluliseks koostööpartneriks rahvusvaheliste suhete korraldamisel. Rahvuskomitee tööd juhib ülemkirikunõunik Norbert Denecke.

Külaskäigu eesmärk on õppida tundma Eesti praegust elu-olu, sest Eestit teatakse kui riiki, mis pärast Nõukogude okupatsioonist vabanemist ning iseseisvuse taastamist on läbi teinud silmatorkavalt positiivse arengu. Iseäranis soovivad aga külalised lähemalt tutvuda luterliku kiriku olukorraga Eestis ning arutada koos siinse kiriku esindajatega aktuaalseid teoloogilisi, kirikupoliitilisi ja laiemalt ühiskonda puudutavaid küsimusi.

Laupäeval, 20. oktoobril kohtutakse EELK ja Eesti Kirikute Nõukogu juhtidega. Pühapäeval, 21. oktoobril osalevad külalised Tallinna toomkirikus jumalateenistusel, kus teenib peapiiskop Urmas Viilma ning jutlustab piiskop Gerhard Ulrich. Lauluga teenib jumalateenistusel kaasa Brandenburgi motetikoor Saksamaalt. Jumalateenistuse lõpus antakse üle Maarja medal 2018 ja kultuuripreemia Henning von Wistinghausenile, Saksamaa Liitvabariigi esimesele suursaadikule taasiseseisvunud Eestis. Praegusele Saksamaa Liitvabariigi suursaadikule Eestis Christoph Eichhornile antakse üle EELK koostöömedal. Sama päeva õhtul korraldab peapiiskop Urmas Viilma nii SÜELK külalistele kui tunnustuse pälvinutele vastuvõtu konsistooriumi majas. Külaskigu viimasel päeval, 22. oktoobril on kavas kohtumine EELK Usuteaduse Instituudis, kus tutvutakse kiriku hariduseluga, arutletakse nii Eesti kirikuelu küsimuste üle kui ka SÜELK ja Luterliku Maailmaliidu Saksa rahvuskomitee jaoks aktuaalsetel teemadel. Eestisse saabuvad Saksamaa külalised Soomest, kus nad viibivad 18.-20. oktoobrini ning tutvuvad Soome Evangeelse Luterliku Kirikuga.

Saksamaa Ühinenud Evangeelne Luterlik Kirik (SÜELK) ühendab seitset kirikut Saksamaal. Sinna kuuluvad Evangeelne Luterlik Kirik Baierimaal, Evangeelne Luterlik Kirik Braunschweigis, Hannoveri Evangeelne Luterlik Maakirik, Evangeelne Kirik Kesk-Saksamaal, Evangeelne Luterlik Kirik Põhja-Saksamaal (e Põhjakirik), Saksimaa Evangeelne Luterlik Kirik ja Schaumburg-Lippe Evangeelne Luterlik Maakirik. SÜELK esindab ühtekokku üheksat miljonit luterlast. Juhtiv piiskop on piiskop Gerhard Ulrich Põhjakirikust, tema asetäitja on piiskop Ilse Junkermann Evangeelsest Kirikust Kesk-Saksamaal. SÜELK valitsus asub Hannoveris ning seda juhib dr Horst Gorski.

Luterliku Maailmaliidu Saksa rahvuskomitee (LML/SRK) ühendab 11 Luterliku Maailmaliidu liikmeskirikut Saksamaal ühtekokku ligikaudu 11 miljoni liikmega. Rahvuskomitee peamine ülesanne on esindada komiteesse kuuluvaid kirikuid Luterlikus Maailmaliidus ning tagada nende osalemine maailmaliidu töös. Rahvuskomitee on oluliseks koostööpartneriks SÜELK-le eeskätt rahvusvahelise suhtluse alal.

 

Prindi