Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Riigikogus on näitus vaimulike tegevusest Eesti Vabariigi sünni ja taassünni juures

Foto: Marie Kukk (Riigikogu fotoarhiiv)

Riigikogus avati täna ülevaatlik näitus “Vaimulikud Eesti Vabariigi sünni ja taassünni juures“. Näitusel pööratakse tähelepanu nende vaimulike elukäigule ja tegemistele, kes Eesti riigi sünni ja taassünni ajal poliitilises elus osalesid ning sellele, milline on nende jälg ja panus meie riikluse ajaloos.

Näitusel tutvustatakse rohke pildimaterjali ja haaravate tekstidega vaimulike osalemist Eesti Vabariigi poliitilise elu kahel sõlmperioodil: vabariigi sünni ja riikluse rajamise aastatel ning Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise perioodil. Vaimulikud jõudsid poliitikasse, et panustada Eesti riigi ülesehitamisse ja öelda sõna sekka Eesti usuelu ümberkorraldamisel. Näitus annab ülevaate – nii sõnas kui pildis – kiriku ja riigi suhete kujunemisest Eesti riigi rajamisel ning vaimulikest, kes on osalenud aktiivselt poliitikas Eesti riigi sünni ja taassünni juures.

Väljapanek keskendub kahele väga erinevale ajastule: aastatele 1918–1923 ja 1987–1992. Neid aastaid ühendab arusaam loodavast või uuesti ülesehitatavast riigist, kus austatakse kõigi inimeste õigust südametunnistus-, veendumus- ja usuvabadusele. Et murranguaegadel laotakse tavaliselt vundamenti, pööratakse näitusel tähelepanu usuelu korraldamisele ja riigi ning usuühenduste vaheliste suhete alusmüüri rajamisele, millele Eesti riik toetub praeguseni.

Rändnäitus on paigutatud seitsmele lahtirullitavale ja kergesti ümberpaigaldatavale stendile; koostanud kirikuloolane dr Priit Rohtmets ja doktorant Ursula Haava, kujundanud Riina Sildvee. Näituse korraldajad on EV Siseministeerium ja Eesti Kirikute Nõukogu.

Näitus jääb Riigikogu hoone vestibüülis avatuks kuni 2. novembrini. Seda saab vaadata tööpäevadel kella 10–16. Toompea lossi sisenemisel on vaja esitada isikut tõendav dokument.

Vaata lisaks:

Prindi