Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Peapiiskopi õnnistussõnad tänasel lipupäeva tseremoonial

Tänasel lipuheiskamise tseremoonial lausus peapiiskop Urmas Viilma oma kõnes:

“Küllap oleme kõik kuulnud universaalsest armastusekäsust, mis Pühakirjale toetudes kehtib kogu loodu suhtes. Selline kõikehõlmav armastus on nagu taevas, mis laotub ühesugusena kõigi üle. See on nagu mullapind, millel kõik ühtviisi elavad ja asuvad, või nagu puhas karge õhk, mida kõik ühtviisi sisse hingavad.

 

Universaalse armastuse lipuna sobib kõigi üle laotuvat maarjasinist taevast, jalge all kindlalt püsivat must-muldset maapinda ja hinge sees hoidvat puhaskarget õhku imeliselt tähistama Eesti sini-must-valge trikoloor.

Lehvib ju meiegi rahvuslipp kogu maa ja rahva jaoks, sõltumata inimeste maailmavaatest, päritolust, usutunnistusest ja kõigist muudest eristavatest või ühendavatest tunnustest.

Nõnda nagu armastus, ühendab ka ühe riigi lipp kogu selle alla koondunud rahva üheks pereks. Usun, et vabalt tuules voogav sinimustvalge armastuse plagu suudab liita väeliselt kokku ühendatud vabaks rahvaks vabas riigis kõiki meid, kes armastavad oma maad, oma inimesi ning sajanditevanust ajatut esiemade ja -isade hindamatut pärandit. Õnnistatud Eesti lipu 134. aastapäeva!”

Lisaks peapiiskop Urmas Viilma õnnistussõnadele pidasid Toopeal Eesti lipu 134. aastapäeva pidulikul lipuheiskamise tseremoonial kõne Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei.

Tseremoonial mängis Kaitseväe orkester ja Eesti Naislaulu Seltsi kooride esituses kõlasid Juhan Aaviku “Hoia, Jumal, Eestit” Aleksander Leopold Raudkeppi sõnadele ja Enn Võrgu “Eesti Lipp” Martin Lipu sõnadele. Osalesid Kaitseliidu, Naiskodukaitse, vahipataljoni, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide ja akadeemiliste ühenduste auvalve, samuti seltside, ühingute ja koolide liputoimkonnad.

Eesti lipu päev on Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipu õnnistamise aastapäev. Nimelt valisid ärkamisajal eesti soost üliõpilased enda tunnusvärvideks sinise, musta ja valge. Esimene sinimustvalge lipp valmis 1884. aasta kevadel ning 4. juunil see Otepää kiriklas õnnistati ja pühitseti.

Esimest korda tähistati suurejooneliselt Eesti lipu 50. sünnipäeva: 1934. aastal. Järgmine võimalus Eesti lipu ümmargusemat sünnipäeva üle-eestiliselt pidada avanes alles 2004. a, mil Eesti lipu 120. sünniaasta kuulutati Eesti lipu aastaks ning mälestusväärne piduüritus leidis aset Otepääl. Viimati tähistati suurejooneliselt Eesti lipu 125. sünnipäeva.

Prindi