Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Peapiiskop Urmas Viilma kohtus Vatikanis paavst Franciscusega

Pildil istuvad peapiiskop Urmas Viilma ja LML peasekretär Martin Junge ning paavst Franciscust tervitab LML president peapiiskop Panti Filibus Musa.
Foto: LML/EELK Konsistoorium

Luterliku Maailmaliidu (LML) president, peasekretär ja seitsme piirkonna asepresidendid kohtusid täna Vatikanis paavst Franciscusega. LML Ida-Euroopa piirkonna asepresidendina osales kohtumisel Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma, kes paavst Franciscust tervitades jagas oma rõõmu ja tänu paavsti eesseisva visiidi üle Eestisse ja teistesse Balti riikidesse eeloleva aasta sügisel. Paavst Franciscus vastas, et peame ühiselt palvetama selle visiidi õnnestumise pärast ning palus peapiiskoppi hoida paavsti ennast eraldi oma palvetes.

Pooletunnise eraviisilise kohtumise raames andis LML president peapiiskop Panti Filibus Musa (Nigeeria) paavst Franciscusele üle luterlaste tervituse ning tänas reformatsiooni 500. aastapäeva ühise meenutamise eest kogu maailmas. “Teekond konfliktist osaduse poole, millele oleme luterlaste ja katoliiklastena ühiselt asunud on tagasipöördumatu ning me ei soovi, et see enam kunagi katkeks”, sõnas LML president peapiiskop Panti Filibus Musa. 

Paavst Franciscus vastas omalt poolt sõnavõtuga, milles meenutas oikumeeniliselt eriti meeldejääva aasta sündmuseid ning rõhutas ühise palve tähtsust kristlaste jaoks. Paavst sõnas oma kõnes: “Ainult palvetades saame näidata hoolivust üksteise vastu. Palve puhastab ja tugevdab meid; valgustab meie teed ja aitab liikuda edasi. Palve on nagu kütus meie teekonna täieliku ühtsuse poole”. Oma sõnade kinnituseks kutsus paavst kohalolnuid ühiselt palvetama Meie Isa palve sõnadega, mida üheskoos igaüks oma emakeeles ka tegi.

LML delegatsioon kohtus pärast visiiti paavsti juurde ka Kristliku Ühtsuse Edendamise Paavstliku Nõukogu presidendi kardinal Kurt Kochiga. Kohtumisel oli peapiiskop Urmas Viilma võimalus rõhutada paavsti eelseisva visiidi olulisust kristliku vähemusega ning ajaloos mitmed katsumused ületanud Eestisse, samuti Lätti ja Leetu. “Loodan, et Püha Isa visiit on teie paljukannatanud rahvale ja kirikutele õnnistuseks”, jagas kardinal Koch oma lootust visiidi õnnestumisega seoses.

Luterlik Maailmaliit, mille asutajaliige aastast 1947 on ka EELK on Rooma-Katoliku kirikuga pidanud ühiseid läbirääkimisi juba viiskümmend aastat ning selle aja jooksul on jõutud alla kirjutada mitmele teineteisemõistmist rõhutavale dokumendile, sealhulgas Ühisdeklaratsioon õigeksmõistuõpetusest (1999) ja Konfliktist osaduseni (2013). Dialoog täieliku ühtsuse ja ka armulauaosaduseni jõudmiseks luterlaste ja katoliiklaste vahel jätkub ning järgmisel aastal loodetakse jõuda lõpule dokumendiga, mis kõneleb ristimisest ja ühtsuses kasvamisest.

Peapiiskopi kantselei
6277350
peapiiskop@eelk.ee

Prindi