Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Peapiiskop meenutas Maarjamäel küüdirongidega teele viidud inimesi

Täna, 25. märtsil, paastumaarjapäeval, pidas märtsiküüditamise 70. aastapäeva mälestusüritusel Maarjamäe Kommunismiohvrite Memoriaali juures kõne EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Oma kõnes peatus peapiiskop Pühakirja salmil, mille kohaselt lubab Jeesus hoolitseda meie kõigi taevase eluaseme eest Isa kojas. See annab lootuse, et meil kõigil, ka repressioonides hukkunutel, on igavikus taevase puhkuse ase, kuhu me oma kristliku usu kohaselt jõuame.

Peapiiskop Urmas Viilma lausus: „70 aasta eest, samuti teiste küüditamislainete ajal teele saadetutest, jõudsid paljud, Jumalale tänu!, läbi kannatuste, kaotuste, valu ning vaeva siiski elusana koju. Vähemalt kodumaale tagasi. Tuhandete maine ihu puhkab aga tänaseni võõrsil, sageli tundmatus hauas.“ Küüdirongidega igavesti teele viidute ja teele jäänute sümboolsest kojujõudmisest võib peapiiskopi sõnul rääkida just sel hetkel, mil nende inimeste nimed on saanud ja saavad nähtavaks Maarjamäel mullamusta karva mälestusseinal. Täna lisandus memoriaali veel mitme musta tahvli jagu kojujõudnute nimesid.

„Kas polegi see mitte kõige olulisem ja tähendusrikkam, mida meie, ja iga järgnev sugupõlv maarjamaalasi, erinevatel aegadel kodudest vägivaldselt viinute ning igavesti teele jäänute jaoks teha saame – aidata neil jõuda koju,“ mõtiskles Urmas Viilma.

Peapiiskopi sõnul on oluline mäletada, meenutada ja mälestada kõiki neid süütuid inimhingi nimepidi. „Kõik nimed jutustavad meile üksiku, kuid erilise eluloo, iga pere ja suguvõsa loo, mis ühise jutulõngana põimub üheks Eesti rahva mälestuste, kannatuste, kuid mis täna peamine, vastupidavuse, vägivallatu võitluse, õnneliku oleviku ja lootusrikka tuleviku looks.“

Viilma sõnul on valvel nii kurjus kui ka headus. Küüditamise mälestuspäev ning Maarjamäe nimetahvlid on meile peegliks, mille abil saame jõuda selgusele – millisele meelsusele, suhtumisele ja maailmavaatele anname oma südames ja hinges võidu meie ise.

„Aidaku Jumal meil kõigest maailmas valitsevast kurjast, ülekohtust ja vihkamisest hoolimata toita oma südamesügavuses armastuse taime, mille viljadeks on armastusest lähtuvad sõnad ja teod,“ lõpetas peapiiskop Viilma oma kõne.

Vaata lisaks:

Prindi