Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Peapiiskop: Luterlaste ja katoliiklaste viie sajandi pikkune vastasseis on möödas

Lundi katedraal ühispalvuse ootel Foto: Urmas Viilma

Lundi katedraal ühispalvuse ootel

Foto: Urmas Viilma

Luterliku Maailmaliidu president piiskop Munib Younani ja peasekretär pastor dr. Martin Junge ning Paavst Franciscuse osavõtul toimus täna Lundi katedraalis reformatsiooni juubeliaasta algust märkiv ühispalvus, millest võtsid osa ka EELK peapiiskop Urmas Viilma, Rooma-Katoliku Kiriku Eesti apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan ning Eesti Kirikute Nõukogu täitevsekretär Ruudi Leinus.

Reformatsiooni 500. aastapäeva ühine meenutamine kannab tähendusrikast pealkirja „Konfliktist osaduseni – ühises lootuses.“ See hõlmab ühist palvust Lundi toomkirikus ning avalikku üritust Malmö Arenal (Rootsis).

Lundis ühispalvusel osalenud peapiiskop Urmas Viilma sõnul on praeguses konfliktiderohkes maailmas sellise leppimis- ja andestussõnumi edastamine kõrge väärtusega. “Kirikute üksteisele lähenemine ning leppimiseks käe ulatamine võiks olla eeskujuks maailma erinevatele konfliktiosapooltele alates sõdivatest riikidest lõpetades tülitsevate pereliikmete või naabritega. Tahe ühisosa leidmiseks ja rahu saavutamiseks peab ületama mistahes isiklikud ja enesekesksed soovid ning ambitsioonid. Peame jõudma igal tasandil konfliktidest osaduse ning üksmeeleni!” tõdeb peapiiskop Viilma.

Paavst Franciscus juhtis oma jutluses tähelepanu sellele, et katoliiklased ja luterlased peavad olema üks Kristuses. “Me peame andma tunnistust ühisest teest, mida oleme käinud juba üle 50 aasta (peale Vatikani II kirikukogu) edendades kristliku dialoogi.” “Koos saame kuulutada ja tunnistada Jumala halastust, selgelt ja rõõmsalt, kuid järgides ning kandes inimväärikust iga üksiku inimese suhtes. Ilma teiste teenimiseta maailmas on kristlik usk puudulik.”

Luteri ja katoliku kirikute dialoog üksteisemõistmisele ja leppimisele jõudmiseks on kestnud ametlikult juba 50 aastat. 16. sajandil olulise vastasseisu tekitanud ning reformatsiooniliikumise põhjustanud teoloogilised erimeelsused on selle aja jooksul olulisemates tüliküsimustes ületatud. Juba 1999. aastal jõuti õigeksmõistuõpetuse ühisdeklaratsiooni allakirjutamiseni ning 2013. aastal publitseeriti ühisdokument “Konfliktist osaduseni”. Mõlemad dokumendid on tõlgitud ka eesti keelde ning 2017. aastal korraldavad Eesti luteri ja roomakatoliku kirikud ühiskonverentsi teemal “Konfliktist osaduseni” millega seoses viiakse ka Eestis läbi Lundis toimunud palvuse eeskujul ühispalvus mõmate kirikute vaimulike osalusel.

Peapiiskopi kantselei
6277350
peapiiskop@eelk.ee

Prindi