Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Palvusel meenutatakse 1944. aasta suurpõgenemist Eestist

19. septembril kell 18.00 Jaani kirikus toimuval palvusel meenutatakse eestlaste suurpõgenemist 1944. aastal. Teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeeritus Andres Põder. Musitseerivad sopran Pille Lill, trompetil Neeme Ots ja orelil Tiia Tenno.

Tänavu septembris möödub massilisest eestlaste põgenemisest Nõukogude terrori eest 74 aastat. „Põgenemine oli raske nii vaimses kui ka füüsilises mõttes. See tõi kaasa täieliku elumuutuse ja lõppes paljudele traagiliselt. Siiani pole teada, kui palju põgenejaid hukkus. Paljudel tuli maha jätta kodumaa, varandus, tihti pere, ja uues ühiskonnas ootasid neid ees kohanemisraskused,“ kirjeldas kodumaalt lahkunute olukorda Iivi Zajedova väliseestlaste veebiväljaandes Estonian World Review. Zajedova lisas, et põgenikelaagrites võideldi kõikide olemasolevate vahenditega oma elu, rahvuslike veendumuste ja Eesti Vabariigi taastamise eest. Tema sõnul oldi kindlad, et see oli ajutine minek ja Lääneriigid ei jäta Eestit Nõukogude Liidu meelevalda.

Okupatsioon kestis ja rahvuskaaslased olid lahutatud pea pool sajandit. Nüüdseks on ajaloosündmus isegi Eestis pea unustusse vajunud: pole püstitatud mälestusmärki ja isegi Eesti kooliõpikutes puudub peatükk, mis selgitaks suurpõgenemise põhjuseid ja väliseestlaste tegevust taasiseseisvumise nimel, rääkimata suurpõgenemist meenutavast riiklikust mälestuspäevast.

Iivi Zajedova artikkel: https://www.eesti.ca/1944-aasta-suurpogenemine-ja-eestlaste-pagulaspaeva-tahistamise-tahtsus-eesti-elu/article51980

Eestikeelne video sündmusest: https://www.youtube.com/watch?v=Qf_g8lAJOEo ja ingliskeelne video: https://vimeo.com/106802993

Prindi