Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Näitus „Jaani kirik Tallinna linnaruumis“

17. detsembril 2017. aastal möödub 150 aastat Tallinna Jaani kiriku pühitsemisest. Selle tähtpäeva puhul on Jaani kirikus üles seatud Eesti Ajaloomuuseumi ja EELK Tallinna Jaani koguduse koostöös valminud pildinäitus „Jaani kirik Tallinna linnaruumis“.

Uurime ajalooliste ja tänapäevaste fotode abil kiriku lähiümbrust koos erinevatel aegadel fotodel jäädvustatud inimeste, liiklusvahendite ja hoonetega nii minevikus kui ka tänapäeval.

Jaani kiriku esine plats on kandnud eri nimetusi: Heinaturg, Peetri plats, Vabaduse plats, Vabaduse väljak, Võidu väljak, aastast 1989 taas Vabaduse väljak. Omal ajal Harju värava lähedusse väljapoole linnamüüri ehitatud esimesest Tallinna eestlaste oma kirikust on saanud kirik linna keskväljaku ääres. 150 aasta jooksul on linn kiriku ümber tundmatuseni muutunud ja kadunud on ajaloolistele ülesvõtetele jäädvustatud miljöö. Kuid läbi aja ja piltide on Jaani kirik meie jaoks ajaloo kulgemise tunnistaja, kes seisab korduvalt nime vahetanud platsi serval ja jälgib oma kelmika tornikiivri alt vaikses rahus inimeste argiseid askeldusi.

Näituse koostas Ene Hiio, kujundus Aime Andresson. Näituse valmimist toetas Tallinna Linnavalitsus.

Näitus on avatud kuni 15. novembrini 2018 T, N, R kell 10-14, K kell 10 -18 (sissepääs kantselei uksest) ning enne ja pärast jumalateenistusi (sissepääs peauksest).

Lisainfo:

Ene Hiio enehiio@gmail.com

Erkki Juhandi erkki.juhandi@eelk.ee

Prindi