Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Marta Stratskase isikunäitus “RISTTEE / CROSSROADS” Viimsi Püha Jaakobi kirikus

Viimsi Püha Jaakobi kirikus on 08.03.–31.03.2019 avatud Marta Stratskase isikunäitus “RISTTEE / CROSSROADS”. Näitusel on esitanud kunstniku maalid 2018.–2019. aasta loomeperioodist.

Segatehnikas (õli ja akrüül) teostatud suuremõõtmelised maalid on kantud kaduva ja kadumatuse metafüüsilistest ideedest. Maalidel käsitletakse elu kui eksistentsi mööduvat etappi. Surm elu lõpus on vaid vormistamise küsimus. Elu ja surma paradigmale on heidetud justkui anonüümse kõrvaltvaataja pilk. Eksistentsi algus ja olemus ning sellele järgnev surm ja isegi sellele järgnev surma maapealne (keha) elu on kui paratamatu ja samas vormiline olemasolu osa ning liigendus. Selgelt tõuseb esile gooti kultuuri õhustik. Rõõmustava poolena teeb kunstnik värviküllase avangu ja tõdeb igaviku olemust. Kõik ei ole lõppenud, kõik on alati elus! Justkui eluringkäik ise. Seda elujaatust on tähelepanelikul vaatajal võimalus kogeda.

Lisaks kunstniku hingelaadile peegeldavad tema uued maalid imeliselt ka püüdu meisterlikkuse poole  ja perfektselt läbimaalitud kausaalse tausta tunnetamisele. Võib loota, et kausaalsus ja skoopus leiavad tasakaalu ja ehk isegi harmoonia. Igal juhul on tee juba sillutatud ja temaatiliselt mõtestatud.

Kultuurikriitik Kärt Kelder kirjutab omakorda näituse saateks:

„Surm on nähtusena kohal nii kunstis, kirjanduses, muusikas kui ka reaalsuses meie ümber.
Surmale on omistatud nii kauneid kui ka õudseid omadusi. See on nii viimne puhkepaik kui ka tabusid täis ase. Surma on mitmed kultuurid sajandeid austanud, kuid nüüd on sellest saanud hirmu subjekt. Lastele räägitakse lugusid kummitavatest vaimudest, kuigi vaid sajand tagasi austasid eestlased oma surnuid esivanemaid hingede ajal neile toidulaua katmisega.

Näitus „Risttee“ toob oma maalides meieni erinevaid sümboleid, millele on omistatud tihtilugu negatiivseid tähendusi, kuigi nad presenteerivad jõukust, tervist, ilu ja keha igavest perfektsust.
„Risttee“ annab vaatajale võimaluse näha surma esteetilist poolt, mõistmaks paremini nn hämarala ja vaadata tabudest kaugemale. Näitus teeb austusavalduse vanadele kommetele ja uskumustele, selgitades elutee iga aspekti ilu. Vaataja võetakse kaasa teekonnale, kus on võimalik selgitada selgitamatut.

Tema maalid on laetud energiast ning emotsioonidest. Ta kasutab oma töödes tihtilugu sakramentaalseid ja gootilikke sümboleid, mis loovad taieste ümber müstilise aura, kuid samas panevad meid enda sisse rohkem süüvima ning ühiskondlikest normidest kaugemale vaatama. Kunstnik tõstatab küsimusi elu, uskumuste ning tabude üle erinevates kultuurides.“

Elu- või nn surmakultuur on lääne ühiskonna püsimise võtmeküsimus. Millel põhineb meie väärtushinnangute skaala? Kas ristteel hääbumisel või elul, kus surm on võidetud? Kunstnik aitab meid edasi mõtelda. Ei ole ilusaid maale, vaid sakraalne tõdemus tegelikkusest. Selline on näitus.

Kunstnik Marta Stratskas (s 1986) on Berliinis elav eesti kunstnik. Ta on omandanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal bakalaureusekraadi 2008. ja magistrikraadi 2016. aastal. Eesti Kunstnike Liidu liige on ta alates 2014. ja esinenud näitustel alates 2010. aastast.

Erkki Juhandi
erkki.juhandi@eelk.ee

Viimsi Püha Jaakobi kirik on avatud T-R 14–18, P 11–13.

Prindi