Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Maara Vindi näitus “Püha Franciscuse lillekesi” Tallinna Jaani kirikus

Paavst Franciscuse Maarjamaa visiidi auks on Tallinnas Jaani kirikus näitus “Püha Franciscuse lillekesi”. Näitusel eksponeeritud pildid on inspireeritud 1936. aastal eesti keeles ilmunud raamatust “Püha Franciscuse lillekesi”.

Teostel on kujutatud stseene Püha Franciscuse elust ja lillepilte. Püha Franciscuse elu võib võrrelda kauneima Jumala loominguga – lilledega. Tema teod on sama kaunid ja vooruslikud kui õitsvad lilled. Pildid on loodud palvetades ja Kristuse kiituseks. Eksponeeritud on nii tuššijoonistustused kui akvarellmaalid

Maara Vint on sündinud 1955. aastal Tallinnas. Tema  vanemateks olid  majandusteadlasest isa ning luule- ning joonistamisanniga ema. Lillederohke aed ja eeskujudeks joonistamisel 13 aastat vanem vend Tõnis ning 11 aastat vanem vend Toomas, need lõid soodsa pinnase kunstnikuks kujunemisel. Maara Vint on öelnud, et joonistamine oli lahutamatu osa tema lapsepõlvest ning juba üheksa aastaselt oli tal väljakujunenud käekiri. Nii saigi inglise filoloogi haridusega Maarast vabakutseline kunstnik, kes esineb edukalt nii graafika kui akvarellinäitustel. Ta on Kunstnike Liidu ja Akvarellistide Ühingu liige. Mõlemad Maara Vindi vennad Tõnis ja Toomas Vint on tunnustatud Eesti kunstnikud. Kõige sügavamale mällu on Vint jäänud raamatutes ilmunud ja ajakirjades trükitud illustratsioonidega, mis tihtipeale kujutavad fantastilist ja muinasjutulikku maailma ning kauneid unistuslikke tegelasi.

Maara Vint on illustreerinud kirjanike- Leelo Tungla , Heljo Männi, Epp Petrone ja paljude teiste raamatuid ning on arvukate värvimisraamatute autor. Ta on mitmete raamatute autor, nagu „Valge Hüatsint ja Sinine Hüatsint“, „Hirvleoru kalliskivi“, „Rooside uni“. Oma kunstnikust venna, Tõnis Vindi, eeskujul tundis ka Maara huvi idamaade kultuuri ja budistliku õpetuse vastu  ning jõudis läbi vaimsete otsingute kristluseni. Lisaks loodu ilule on tema piltidel tähtsal kohal kristlik sümboolika nagu rist, kirikuhoone, klooster, pühakud oma sümbolitega, piibel jm, vaid Maara Vindile omases võtmes. Kunstniku tööd kiirgavad sügavalt tunnetatud kristlike väärtusi.

Maara Vint  kirjutab: „See on Jumala Arm, et me elus oleme ja näeme tänast päeva. Ta on loonud meid nii imeliseks oma imepärasesse maailma. Ta on kinkinud meile voorused, kinkinud meile oma armastuse ja halastuse, õpetades meid kogu elu vältel tegema armastuse ja halastuse tegusid oma ligimeste ja kogu loodu suhtes. Ma püüan alandlikult jäädvustada Jumala loodud ilu ja oma tagasihoidlikkuses saan vaid hoomata Looja loodu suurust ja tabamatust. Kõik on loodud Kristuse kiituseks“

Maara Vint elab koos abikaasaga Vääna-Jõesuus mere ja ürgsete tammede läheduses. Sellest osadusest sünnib ka tema looming ja on kantud käesoleva näituse tööd.

Legendid Püha Franciscuse elust pole kuhugi kadunud, tuntum neis, kui ta peab jutlust lindudele. Itaalia keelest Johannes Aaviku tõlkes ilmunud raamat on legendidele lisaks leidnud kunstnik Maara Vindi piltidele selleks vaid kinnitust.

Lisainfo:

Erkki Juhandi
näituse kuraator
Tel 551 7777
erkki.juhandi@eelk.ee

Prindi