Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Ly Lestbergi näitus “Risti kasvanud” Viimsi kirikus

Ly Lestberg

RISTI KASVANUD

Viimsi Püha Jaakobi kirik 24.09. – 13.11.2017

Näituse kuraator Erkki Juhandi
Näituse avamine pühapäeval 24.09. kell 12.00
Jumalateenistuse algus kell 11.00

Ly Lestbergi töid seeriast „Risti kasvanud“ esitletakse esimest korda ja on spetsiaalselt Viimsi pühakoja jaoks loodud ruumitervik. Sarja tööd on pildistatud läbi kahe kevade, peamiselt kunstniku kodu ümbruses. Näituse jaoks tuli teha valik ca 5000 kaadri hulgast.

Enamik fotodest on tehtud Tallinna Siselinna kalmistul. Kunstniku jaoks pole fookuses mitte niivõrd hauad ega kalmistukultuur,  vaid seal kasvavad puud, nende võitlus oma elu õiguse eest. Elu jõud. Arvukad hauapiirded ja ristid on sinna samasse puude vahele väga erinevate aegadel planeeritud. Aeg kulgeb omasoodu ja kõik elav kasvab ning kujundab omatahtsi seda inimese poolt loodud korda pühaaias.

Kui sellisesse reaalsusesse süveneda, siis märkab lausa ulmelisi kombinatsioone puutüvede kasvamisest neid ümbritsevate raudpiirete sisse või vahele nii, et neid eristada on juba praktiliselt võimatu. Just raual oleks võime end aastakümnetega vermida puutüve orgaaniliseks osaks. Ja vastupidi. Nagu inimestel, nii on ka igal puul oma saatus. Ja võib juhtuda, et ka rauast piik võib leida tormis kiire lõpu kortsus puntrana hoopis naaberkünka põlispuu raskuse all.

Nagu vist inimese eluski, kui valust on saanud elukestev trauma, millega tasapisi lihtsalt tuleb leppida, et eluga edasi minna. Aga elu tärkab ja areneb valust hoolimata.

Näitusekülastajale jääb aga alati õigus tunnetada igat pilti eraldi, paarina või kogu ruumi tervikuna. Seda saab võtta omamoodi mõistuloona, kus puuduvad hinnangud. Enamasti pole ju miski täpselt nii, nagu see meile esmapilgul näib.

Näitus on ühtlasi  kunstnikupoolne pühendus reformatsiooni juubeliaastale.

Info:

Erkki Juhandi
551 7777
erkki.juhandi@eelk.ee

Ly Lestberg
56450765
Ly.lestberg@gmail.com

www.eelk.ee/viimsi

Prindi