Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Lahkus maestro Roman Toi (18.06.1916 – 07.05.2018)

Täna suri 101-aastasena legendaarne dirigent ja Välis-Eesti koorielu eestvedaja, pedagoog, helilooja ja organist Roman Toi.

Roman Toi oli Eesti heliloojate liidu vanim liige. Talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk. Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on andnud maestrole EELK Teeneteristi II järgu ja EELK elutöö preemia. Roman Toi on Viljandi linna aukodanik ning ta on pälvinud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia.

2014. aastal tähistas Toi Eestis oma 98. sünnipäeva ning osales aukülalisena XXVI laulupeol “Aja puudutus. Puudutuse aeg”. See jäi tema viimaseks külaskäiguks kodumaale. XXI üldlaulupeol oli Roman Toi laulupeo aujuht koos Gustav Ernesaksa ja Richard Ritsinguga. Järgmisel, juba taasiseseisvunud Eesti esimesel üldlaulupeol 1994. aastal juhatas ta segakooride esinemist.

Roman Toi sündis 1916. aastal Viljandimaal Kõo vallas, aastatel 1932-1936 ja 1941-1944 õppis Toi Tallinna konservatooriumis koorijuhtimist, orelit, kompositsiooni ja dirigeerimist. 1944. aastal põgenes ta kodumaalt Saksamaale, kus ta juhatas põgenikelaagrites koore, korraldas kontserte ja väiksemaid laulupidusid. 1949. aastal siirdus Roman Toi Saksamaalt Kanadasse, kus oli Välis-Eesti kooriliikumise hing, Toronto konservatooriumi ning Toronto Usuteadusliku Instituudi kirikumuusika õppejõud ning mitmete Välis-Eesti kooride juht.

Peapiiskop Urmas Viilma külastas Roman Toid Kanadas aasta eest ja ta meenutab oma tänases Facebooki sissekandes, et Roman Toid iseloomustasid kuni eluõhtuni tarkus, terane silm ja kõrv, arukas keel ning suur ja soe süda. “Tema suur ja sügav armastus esiisade Jumala ja esivanemate maa vastu tõusis esile nii Roman Toi loomingus, sõnades kui tegudes. Maarjamaa pojana ja Kristuse kiriku ustava teenrina kuulutas ta head sõnumit nii kirjas kui noodikirjas, teenides Eesti kirikut, Eesti rahvast, Eesti Vabariiki ja Issandat Kristust,“ kirjutas Viilma.

Kirik mälestab maestro Roman Toid ning avaldab kaastunnet poeg Antsule perega ja kogu eesti kiriku- ja laulurahvale.

 

Prindi