Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Kõik tühjad pühakojad kannavad rõõmusõnumit ülestõusnud Kristusest


Tänase kirikuelu käsitleva veebisaates „Taevas tuleb appi!“ arutlesid peapiiskop Urmas Viilma, peapiiskop emeeritus Andres Põder ja piiskop Tiit Salumäe selle üle, milliste mõtete ja tunnetega läheb kirik tänavu vastu kirikukalendri suurimatele pühadele. Vestlusringi juhtinud Põlva Püha Neitsi Maarja kiriku õpetaja küsis kirikujuhtidelt, kas ülestõusmispühade jumalateenistustest on tõesti võimalik osa saada vaid ekraani vahendusel?

Kirikukellad helisevad pühade ajal Suure Neljapäeva õhtul ning Suure Reede traditsioonilise vaikuse järel taas pühapäeva hommikul. Seekord kutsub kellahelin küll vaid kodusele palvusele, kuid Kristuse 14 peatusega ristitee meenutamine peaks iga kristlase kodudes vaatamata erilistele oludele siiski toimuma.

Saates jagati ka mitmeid praktilisi soovitusi, kuidas palveelu pereringis korraldada. Palvus ja Kristuse 14 peatusega ristitee meenutamine peaksid saates osalenute sõnul igal juhul toimuma. Kristlikele kogudustele on nii kirikute nõukogu kui ka erinevate kirikute juhtide kaudu saadetud juhiseid ja abimaterjale. Pühade ajal ettelugemiseks on ka traditsiooniline piiskoppide ühine läkitus Suurel Neljapäeval, Suurel Reedel ja pühapäevasel ülestõusmispühal.

Andres Põder pani kristlastele praeguses kriisiolukorras südamele, et üha palvetataks epideemia tõttu kannatanute ja kriisiolukorra eesliinil olevate inimeste pärast. Urmas Viilma sõnul peaks iga kristlase kodus leiduma kodune altar ja nähtaval kohal Piibel, et seda sageli lugeda ning kasutada. Tiit Salumäe leidis, et pühad on väga sobiv aeg selleks, et rääkida pereringis ka oma maa ja rahva ajaloost.

Salumäe avaldas mõtet, et seekordsed pühad kutsuvad eriliselt mõtlema kiriku tähenduse üle meie elus ja sellesse aupaklikku suhtumist kujundama – see ei ole teatrisaal, vaid vaimne koda, mis ainuüksi oma olemasoluga on tunnistuseks Kristuse väest ning kõneleb ja kõnetab ainuüksi oma välimuse ja kellade helinaga. Urmas Viilma võrdles aga tänavuaastast tühja kirikut tühja hauakambriga, mis tegelikult kannab rõõmusõnumit Kristuse ülestõusmisest.  Andres Põder avaldas omakorda lootust, et eriolukord aitaks tühja kiriku võimsat kujundit ja sõnumit Kristuse ülestõusmisest kanda üle kodudesse ja inimsuhetesse.


Vaata lisaks:

Prindi