Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Kalle Kasemaa pälvis riikliku elutööpreemia

Valitsus kiitis heaks riigi kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku riiklike kultuuripreemiate määramiseks. Preemia pikaajalise väljapaistva tegevuse eest pälvivad dirigent Neeme Järvi, näitleja Lembit Ulfsak ning teoloog Kalle Kasemaa (74).

Teoloogi ja tõlkijat Kalle Kasemaad nimetas Tartu Ülikool üheks tänapäeva mitmekülgsemaks tõlkijaks ja humanitaarteadlaseks Eestis. “Võib kindlasti väita, et tema näol on tegemist parima elava Vahemeremaade ning Lähis-Ida maade kultuuride ja religioonide vahendajaga ja mõtestajaga Eesti jaoks, ent teda võib võrrelda ka juba lahkunud Eesti õpetlastega, eriti Kasemaa ühe olulisima õpetaja Uku Masinguga,” märgiti Tartu Ülikooli esildises. Tallinna Linnateater aga tõi välja Kasemaa enam kui 60 tõlget heebrea, jidiši, kreeka, pärsia, araabia, etioopia, kõmri jt keeltest, tänu millele võime oma keeleruumi lugeda maailma üheks rikkamaks.

Riiklik kultuuri elutööpreemia määratakse pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning selle väärtus on 64 000 eurot. Elutööpreemiaid antakse igal aastal kolm. Preemiad antakse üle 24. veebruaril teaduste akadeemia saalis Toompeal.

Teoloogiadoktor prof Kalle Kasemaa on EELK ordineeritud vaimulik 1973. aastast, emerituuris 2007. aastast. Uppsala ja Haifa ülikooli audoktor. Teeninud kogudusi Palamusel ja Võnnus. Olnud valitud Tartu praostkonna abipraostiks, konsistooriumi assessoriks ning kirikukogu liikmeks. Usuteaduse instituudi õppejõud alates 1978. aastast, dekaan aastail 1983–1991. Oli taasasutatud Tartu Ülikooli usuteaduskonna esimene dekaan aastail 1991–1996, Vana Testamendi professor.

Kalle Kasemaa on varasemalt pälvinud EELK Teeneteristi II järku ordeni, Valgetähe III klassi teenetemärgi, Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia, maailma kultuurinõukogu diplomi ja välisministeeriumi kultuuripreemia.

Eesti Kirik

Vaata ka:

Prindi