Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Kaarli kirikus algab Eesti suurima Walcker-oreli kauaoodatud kapitaalremont

Tallinna Kaarli kiriku orelKaarli kogudus on juba mitu aastat olnud silmitsi vajadusega anda auväärt vanuses Walcker-orelile puhkust ja kavandanud selle kapitaalremonti, et taastada oreli algne erakordselt kaunis kõla.

2013. a augustis käivitati remondi toetuseks annetuskampaania “Viled hüüdma” ja tänaseks on kogutud üle 59 000 euro. Kogutud summa on heaks stardirahaks täna alanud remondile, mis läheb kokku maksma umbes 250 000 eurot. Töid teostab Mäeväli Orelitöökoda OÜ ja need kestavad kolm aastat. Remonditööde alustamise ajal saadab koguduselaulu detsembris soetatud digiorel. „Uus instrument võimaldab jätkata ka koguduses traditsiooniks saanud muusikaõhtuid ja muud kontserttegevust“, ütleb peaorganist Piret Aidulo.

“Korrast ära orelit võiks võrrelda lekkiva katusega. Kui on hea ilm, siis pole nagu vigagi, aga kui sadama hakkab, siis laseb igalt poolt läbi. Muusikariistana on oreli olulisim parameeter helikvaliteet. See tähendab, et viled peavad tegema õiget häält, et organist saaks neid õigel ajal helisema panna ja tekiks muusika”, ütleb orelimeister Toomas Mäeväli.

Kaarli kiriku orelOreli kapitaalremonti toetab kampaania “Viled hüüdma”. Kaarli kogudus võimaldab kõikidel soovijatel kinkida kirikule nimelise orelivile, mille hinnad jäävad vahemikku 10-3000 eurot. Kaarli kiriku orelis on kokku 5200 vilet pikkusega mõnest sentimeetrist kuni 6 meetrini.

Koguduse õpetaja Jaak Aus kutsub osa saama unikaalse Walcker-oreli korrastamisest: “Tegemist on hea võimalusega teha sümboolne kingitus ristilapsele, mälestada endale kallist inimest või miks ka mitte – kinkida kirikule endanimeline orelivile”.

Orelimäng on Kaarli koguduse jumalateenistustel saatjaks olnud 1863. aastast, mil teenistusi peeti kiriku ehitamise ajaks loodud „abikirikus“. Kaarli kiriku sissepühitsemispäeval, 1870. aasta IV advendil, tervitas kogudust juba G. Normanni valmistatud uus orel. 1923. aastal vahetati see välja Walcker-oreli vastu, mis oli noores Eesti Vabariigis esimene esinduslik uus orel. Pilli vastuvõtt toimus Eesti Vabariigi peaministri tasemel! Tänaseni on Tallinna Kaarli kiriku Walcker-orel suurim orel Eestis ja omab erilist positsiooni ka laiemalt. Maailmas ei ole sellest perioodist teist terviklikult püsinud Walcker-orelit ja ainuüksi sel põhjusel on Kaarli kiriku orelil tähtis koht Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite seas.

Lisainfo:

Õpetaja Jaak Aus
Tel: 5300 7734

Peaorganist Piret Aidulo
Tel: 5300 8796
EELK Tallinna Toompea Kaarli kogudus
www.kaarlikogudus.eu

Prindi