Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Kaarli kiriku Walckeri oreli kapitaalremont on valmis

Walckeri orel
Foto: Erik Peinar

2016. aasta jaanuaris alanud Eesti suurima Walckeri oreli kapitaalremont on valmis. Töid teostas Mäeväli Orelitöökoda OÜ ja oreli remondi maksumus on 250 000 eurot.

Remondi läbiviimiseks ja jooksvateks hooldustöödeks käivitati 2013. aastal annetuskampaania „Viled hüüdma“, mille tulemusena on tänaseks kogutud 110 200 eurot. Lisaks toetas Tallinna linn oreli kapitaalremonti 100 000 euroga ja Kultuuriministeerium 35 000 euroga.

“Rõõm on tõdeda et lisaks oreli ümmargusele 95. sünnipäevale saab orel korda ka Eesti Vabariigi juubeliaastal, aidates omal moel seda tähtpäeva tähistada ja olles kingituseks meie maale”, ütles orelimeister Toomas Mäeväli.

14. oktoobril algusega kell 12.30 toimub Tallinna Kaarli kirikus tänupalvus, kus tuleb esiettekandele Kaarli oreli renoveerimise valmimiseks loodud Toomas Trassi orelisümfoonia.  Selle esitavad Kaarli koguduse kontsertkoor ja kammerkoor Canorus Piret Aidulo juhatusel. Orelil mängib Toomas Trass. Tänupalvusel on kaastegevad Indrek Vau ja Samuel Jalakas trompetitel ning Piret Aidulo orelil.

Orelimäng on Kaarli koguduse jumalateenistustel saatjaks olnud 1863. aastast, mil teenistusi peeti kiriku ehitamise ajaks loodud „abikirikus“. Kaarli kiriku pühitsemispäeval, 1870. aasta IV advendil, tervitas kogudust juba G. Normanni valmistatud uus orel. 1923. aastal vahetati see välja Walckeri oreli vastu, mis oli noores Eesti Vabariigis esimene esinduslik uus orel. Pilli vastuvõtt toimus Eesti Vabariigi peaministri tasemel! Tänaseni on Tallinna Kaarli kiriku Walckeri orel suurim orel Eestis ja omab erilist positsiooni ka laiemalt. Maailmas ei ole sellest perioodist teist terviklikult püsinud Walckeri orelit ja ainuüksi sel põhjusel on Kaarli kiriku orelil tähtis koht Euroopa väärtuslikemate ajalooliste orelite seas.

Prindi