Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Eva Jänese retrospektiivnäitus „Olemise lugu“ Tallinna Jaani kiriku galeriis

7. juunil kell 12.30 avatakse Tallinna Jaani kiriku galeriis Eva Jänese retrospektiivnäitus „Olemise lugu“.

Eva Jänes on olnud teerajaja Eesti kristliku kunstiruumi esitlemisel nii kodumaal kui ka väljaspool seda. Pärast Eesti taasiseseisvumist on tema eestvedamisel kureeritud olulisi kristliku kunsti näitusi ja selle ilmekaks näiteks on Tallinna Jaani kiriku galerii juhtimine. Veerandsaja aasta vältel on korraldatud palju kõrgetasemelisi kaasaegse kunsti näitusi.

Kunstnikuna on ta eelkõige tuntud kui väga hea monumentalist, kellel on annet ja julgust vallata teoste loomisel mahukat ruumi, olgu siis interjööri seina-, lae- või aknapinda. Tema loodud freskod, monumentaalmaalid ja vitraažaknad rõõmustavad paljude era- ja avaliku ruumi kasutajaid. Selle rõõmustavateks näideteks on kunstniku kodukoguduse, Tallinna Jaani kiriku, aga ka Muhu Katariina, Tartu Pauluse, Suure-Jaani kiriku ja teiste hoonete akende vitraažid. Märgilised on ka tema loodud EELK Konsistooriumi kabeli freskod.

Kuidas me ka Eva Jänese loometeed ja tegevust ei tõlgendaks, on ta siiski pühendunud kristliku kunsti teenistusse, olles samaaegselt nii looja kui ka loodu eksegeet. Sakraalse ja sekundaarse maailma käsitlus ja selle teoloogiline paradigma saadab tema kui autori ja kristlase otsinguid Jumala usalduse rüppe.

Eva Jänes on öelnud: „Peamine minu piltidel on mittemõõdetav, see mis on märkide taga. Igatsus väljendada Jumala peamisi ande: usu seisundit, lootuse seisundit, armastuse seisundit. Märk ei pruugi olla sümbol, kunstnik annab ise talle olulise tähenduse – annab sümbolile väärtuse.“
Retrospektiivnäitusel Tallinna Jaani kiriku galeriis on eksponeeritud üks väike osa kunstniku viimase kaheteistkümne aasta maaliloomingust. Teosed on maalitud talle omases abstraktse geomeetria võtmes. Võib ka öelda, et tegu on omamoodi sakraalse geomeetriaga.

Näituse teljeks on osa sarjast „Palved“, mis on inspireeritud õpetaja Toomas Pauli palvetekstidest. Maalid „Usu läbi. Vaimu läbi“ väljendavad kunstniku loomingu kreedot. Seeria „Maal maalis“ kannab elujaatuse ja kristliku osaduse aadet. Maalid „Paistu palve“ ja „Agoraa“ jagavad vaatajaga kunstniku loometegevuse olemuslikku ühtsust meie rahva usuväest. Näitus väljendab läbilõiget kunstniku loomingust ja kannab eneses tänu Jumalale ja kõigile kaasteelistele.

Oma kunstiloomingu kõrvalt on ta andnud suure panuse Eesti kaasaegse kristliku kunstiruumi arengusse ja kujunemisesse.

Retrospektiivnäitus on pühendatud Eva Jänese 75. juubelile ja annab suurepärase ülevaate kunstniku inimeseks olemise ja inimolemuse mõttest kantud maailma väljendustest. See on nii tagasivaade tehtule, vahekokkuvõte kui ka aimdus tulevasest. Sellest ka näituse pealkiri „Olemise lugu“.

Erkki Juhandi
Tallinna Jaani kiriku galerist, näituse kuraator
Tel. 551 7777
e-post: erkki.juhandi@eelk.ee

Prindi