Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Eva Jänese isikunäitus SADA MAALI Viimsi Püha Jaakobi kirikus

Eva Jänese isikunäitus Viimsi Püha Jaakobi kirikus

Viimsi Püha Jaakobi kirikus on 23. septembrist 23. oktoobrini avatud Eva Jänese isikunäitus SADA MAALI.

Kunstiteadlane Mai Levin kirjutab Viimsi pühakoja näituse saateks: „Juba  hulk aega tagasi tekkis Eva Jänesel idee maalida Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks sada maali. Sestpeale on ta neid maalinud tunduvalt rohkem, sest ta maalib pidevalt niikuinii, ajendatuna vajadusest luua, tähtpäevadest olenemata. Aga on siiski ilus, et ta sellele tähtpäevale mõtleb ja tahab selle tähistamisse panustada.

Sel kümnendil oleme näinud kunstniku väljapanekuid geomeetrilises laadis maalidest, esialgu valdavalt väikestest ruutudest koosnevad maalid, mille sarjades ta varieeris vorme, värve, meeleolusid. Kuid nende kõrvale hakkas sagedamini ilmuma suuremaid töid, milles senine ühtlaselt kattev, siledapinnaline maalimisviis hakkas ruumi andma loetava pintslikirjaga maalilisematele tööde lõikudele.

Näib, nagu oleks monumentalistinärv, mis on tuttav kunstnik Eva Jänese 1970-ndate loomingust, taas ärganud, hakanud harmoonia kõrval nõudma ka suurt joont, kontrasti, intriigi. Nii viibki ta tänavustes maalides geometriseeritud kelluka kokku väikese realistliku loodusfragmendiga, maal „Soomaastik“, laseb kollastel geomeetrilistel vormidel tungida loojanguvärvides taeva ja mere vahele, lilladel ja kollastel teravnurksetel pindadel ristelda pehmelt ja õhuliselt maalitud sinirohelistel „Metsateel“ maalil. Samas laseb ta ka teravatipulistel rohelistel lehtedel lõhkuda hall-kollast geomeetriat maalil „Pung“. Rohkem kollast ja rohkem särtsu on tulnud tema maalidesse senise sinirohelise asemele. Maailmale avatud inimesena ammutab Eva Jänes ideesid paljudest asjadest samaaegselt – loodusest, kunstist, nagu maalipaar „Kohtumine Akbergiga Laboratooriumi tänaval“ või „Mõeldes Stephen Hawkingile“ lähtub teadusest. Eva Jänes püüab läbi oma maaliprisma vahendada maailma tohutut mitmekesisust“.

Käesolev näitus avab ja vahendab Eva Jänese viimaste aastate loomingu telje, sest esitleda ühel näitusel sada maali nõuab kunstnikult julgust ja kõneleb ka tema loomeküpsusest. Vaataja leiab ennast küll pühakojast, kuid seda mõjutatuna kunstniku sisemaailma avaruse, mõttesügavuse ja elukogemuse rõõmu ning mängulisuse allikatelt. Kreeka keelne sõna „chara“ – rõõm,  tähendab nii juubeldust, kaasakiskuvat head meeleolu ja miks ka mitte suurt värvide pidu ja see leiabki oma rõõmuküllases täiuse kunstniku maaliseeriate mosaiigis.

Näitust toetab Eesti Rahvuskultuuri Fond

Lisainfo:
Erkki Juhandi
galerist
erkki.juhandi@eelk.ee
551 7777

Prindi