Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

EKN-i hariduskonverents: Biblia pauperum ehk Piibilood kunstiajaloos Pühavaimu kiriku ja Raekoja näitel

Foto: Heiki Haljasorg

22. oktoobril 2018 toimus Tallinna Pühavaimu kirikus ja Tallinna raekojas Eesti Kirikute Nõukogu hariduskonverents teemal Biblia pauperum ehk Piibilood kunstiajaloos Pühavaimu kiriku ja Raekoja näitel.

Tervitustega esinesid Philippe JourdanAndres Põder ja Ivo Käsk. Avaettekande pidas Gustav Piir ettekanne teemal “Mis on Biblia pauperum Pühavaimu kiriku näitel?” Seejärel kõlas imeilus ja taevalik Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594) muusikaline teos Missa Papae Marcelli, mida esitas Voces Musicales ja dirigeeris Toomas Siitan. Pärast kaunist muusikat toimus vestlusring Heiki Haljasorg’i juhtimisel, kus osalesid vestluses osalevad Urve Läänemets ja Jaan Bärenson ning kus oli teemaks “Avastame Piiblilugusid Pühavaimu kiriku ja Raekoja näitel”.

Hariduskonverentsil esinesid ettekannetega: Vallo Ehasalu(ettekanne teemal “Vana Testamendi tähtsus Euroopa kultuuriloos”), Randar Tasmuth (ettekanne teemal “Uue Testamendi tähtsus Euroopa kultuuriloos”), Robert Tšerenkov (ettekanne teemal “Piibli ja palve tähtsus inimeste igapäevaelus”), Karmen Maikalu (ettekanne teemal “Millistest Vana Testamendi ja Uue Testamendi kangelastest võime eeskuju võtta psühholoogi vaatenurgast?) ja Veljo Kaptein (ettekanne teemal “Kas kaunis kunst ja kaunis muusika viivad meid Jumalale lähemale?”). Ürituse lõpus oli kaetud võluv suupistete laud Tallinna Raekojas ning enne söömise algust loeti ka ladinakeelne söögipalve Benedic Domine.

Eesti Kirikute Nõukogu hariduskonverentsi kajastasid Raadio 7, Pereraadio ja Tallinna TV. Üritusel osales 170 inimest.

Konverentsil jäi kõlama, et kaunis muusika ja kaunis kunst võivad teha meid paremaks ning aidata meid isegi Jumalale lähemale. Kui me praegu näeme ainult “tuhmi kujutist” nagu ütleb Püha Paulus, siis kunagi on meil võimalus näha Jumalat “palgest palgesse”. Seda tasub oodata. Taevalikku eelmaitset on võimalik kogeda nii kaunis muusikas (nt Palestrina “Missa Papae Marcelli“) kui ka kaunis kunstis (nt Pühavaimu kiriku vääridel olevad maalid ja Tallinna Raekojas olevad lünettmaalid).

 

Vaata lisaks:

Prindi