Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Eesti vanim kool tähistab taasiseseisvunud Eestis esimest korda vilistlaspäeva

Eesti vanim tegutsev kool – Tallinna Toomkool – mis käesoleval aastal tähistab 700. aastapäeva esmamainimisest, tähistab 3. mail esmakordselt kaheksa aastakümne järel oma vilistlaspäeva. Vilistlaspäeva eesmärgiks on Toomkooli tuntud vilistlaste pärandi väärtustamine, talgutööd ning töötoad kooli vilistlastega seotud kohtades.

„Need on esmakordsed vilistlaspäevad, mis 2011. aastal taasavatud Tallinna Toomkoolis toimuvad. Kahjuks ei ole tänaseks enam meiega ühtegi Teise maailmasõja eel Toomkooli lõpetanut. Kuid meie kohus ja ülesanne on mäletada ja väärtustada nende inimeste pärandit, kes on läbi sajandite Toomkoolis õppinud või õpetanud, andnud oma silmapaistava panuse nii Eesti kui Euroopa aja- ja kultuuriloolisse arengusse,“ kommenteeris Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma.

Nii korraldavad Toomkooli õpilased koristustalgud kooli vilistlase Karl Ernst von Baeri sünnikohas Piibel, teevad õppekäigu Adam Johann von Krusensterni elukohta, kus täna asub Kiltsi Mõisakool. Külastatakse ka  admiral Krusensterni rahupaika Toomkirikus. Lisaks rännatakse Kuusalusse, millega on seotud keelearendaja ja Toomkooli vilistlane Eduard Ahrens. Vilistlaspäeva mahuvad ka õppekäigud Käsmu meremuuseumisse, lennusadamasse, Raeapteeki (apteeker Johannes Burchart VIII oli samuti Tallinna Toomkooli vilistlane).Lisaks toimub nutiorienteerumine Tallinna Toomkooli vilistlastega seotud paikades.

Koristustalgute ja õppekäikudega sisustatud Toomkooli vilistlaspäevad on kavas muuta iga-aastaseks traditsiooniks, mis peagi saab täiendust juba XXI sajandil kooli lõpetanud vilistlastega.

Eesti vanim kool, Tallinna Toomkool tegutses ilmselt alates XIII sajandi keskpaigast. Esimesed kirjalikud allikad Tallinna Toomkoolist pärinevad 1319. aastast, mil Taani kuningas Erik VI Menved lubas toomkapiitlile koolipidamise ainuõiguse Tallinnas. II maailmasõja hakul suletud kool taasavati 2011. aastal. Läbi käesoleva aasta toimuvad Tallinna Toomkooli 700. aastapäevale pühendatud üritused ja ettevõtmised: veebruaris ilmus koostöös Eesti Postiga juubelile pühendatud margiplokk (http://www.filateelia.ee/foorum/viewtopic.php?f=11&t=5411),  toimus teemakohane konverents eesti hariduse tulevikust „Eesti hariduse kaheksa sajandit – vana ja uus“ (järelvaadatav Youtube´is), ilmus tõlkeraamat „Tallinna Toomkooli ajalugu 1319 – 1939“ kunagise kooli vilistlase Erik Thomsoni sulest ja almanahh „Toomhelmed“ õpilastöödega. Sügisel on kavas korraldada kooli ajaloole ja vilistlastele pühendatud näitus ja konverents ning  anda välja vastavasisuline ajalooalbum.

 

Lisainfo:

Egle Viilma, Tallinna Toomkooli direktor
Tel: 6484881
tallinna.toomkool@eelk.ee
www.tallinnatoomkool.ee

Prindi