EELK vaimulikud peavad täna ja homme Nelijärvel konverentsi

Vaimulike konverents Nelijärvel 2020
Tiit Kuusemaa foto

Iga-aastane jaanuaris toimuv konverents Nelijärve puhkekeskuses on tänavu kohale toonud 122 vaimulikku ja kiriku töötegijat üle Eesti. Konverentsi teema „Ristiinimene“ keskendub misjoniga seonduvale, pidades silmas nii Eesti kui Euroopa usumaastikul toimuvat. Traditsiooniliselt toimub ka aasta vaimuliku valimine, kes kuulutatakse välja tänasel pidulikul õhtusöögil.

Vaimulike konverentsi avajumalateenistusel Aegviidu Aleksandri kirikus teenisid Viru praostkonna vaimulikud. Konverentsi Nelijärve Puhkekeskuses avas õp Urmas Nagel. Tänavust teemavalikut põhjendas ta sellega, et liig sageli keskendutakse põhjuste otsimisele, miks midagi mitte teha. Erand pole ka kirik ning tema misjonitöö. Nagel viitas pühakirjakohale halvatust, kellelt Jeesus küsis, kas ta tahab terveks saada. Jaatava vastuse järel soovitas aga õpetaja lihtsalt: võta voodi ja kõnni!. „Me ei pea kirjeldama, mida meil ei ole ja mida meil on juurde vaja, vaid on tarvis lihtsalt minna ja teha, mitte mängida halvatut,“ ütles Nagel.

Konverentsi avaettekandes „Piibel ja misjon“ keskendusid EELK UI Usuteaduskonna dekaan Randar Tasmuth ja Tartu Ülikooli Usuteaduskonna dotsent emeeritus Peeter Roosimaa misjoni olemuse avamisele ja kirjakohtadele Piiblist. Peaettekande teeb täna Berliini Humboldti Ülikooli praktilise teoloogia  professor Wilhelm Gräb ning see kannab pealkirja „Kuidas kõnetada sekulariseerunud inimest tänapäeva maailmas?“.

Homsest neljast ettekandest esimeses tutvustab EKNK piiskop, kaitsejõudude vanemkaplan, Tartu Ülikooli Usuteaduskonna doktorant Ago Lilleorg koguduste kasvu uurimust. Järgnevalt arutatakse EELK peapiiskop emeeritus Andres Põderi eestvõttel vaimulike konverentsi kodukorda ja vastavalt kirikuseadustiku muutmist. Kolmandas ettekandes tutvustab Põlva Püha Neitsi Maarja koguduse õpetaja ja kirikuvalitsuse avalike suhete assistent Toomas Nigola sotsiaalmeedia kasutamise võimalusi misjonitöös. Viimasena kõneleb konverentsil peapiiskop Urmas Viilma, kes kõneleb vaimulikele organisatsiooni ühistest võimalustest.

Misjonist lähtuvad ka praktilise suunitlusega töötoad, milleks on toomamissa, hingehoid, diakoonia, muusika, kultuuritöö, kodukülastused, perenõustamine ja isiklik evangelisatsioon. Ettekandeid ja arutelusid raamistavad konverentsil jumalateenistused ning ühised palvehetked.