Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Avati näitus “Kelle usk on õige?”

Tallinnas Suurgildi hoones avati Eesti Ajaloomuuseumi näitus “Kelle usk on õige? 500 aastat reformatsioonist”. Näitus viib külastaja tagasi reformatsiooni algusaega, 16. sajandisse, mil muretsedes õndsaks saamise pärast vaieldi, kes või mis on kristliku õpetuse ülim autoriteet ja kelle usk on õigem.

Näitus keskendub eelkõige Eesti aladel toimunud reformatsiooniliikumisele. Uuenduslikud ideed jõudsid siia suhteliselt kiiresti. Oma roll selles oli Lutheri ja tema mõttekaaslaste otsekontaktides siinsete usumeestega ning tükitud kirjasõna levikul. Kui linnades käisid ägedad arutelud uute ideede üle, jäi maarahvas truuks oma usule. Sellestki omapärasest muinasusu ja katoliikluse sümbioosist sündinud religioonist tuleb näitusel juttu nagu ka kirikurüüstest.

Suurgildi hoones avatud näitus õhutab kõiki neid küsimusi tänase päevaga seostama ja oma arvamust näituseseinale naela otsa jätma. Igaüks saab proovida killumängu kokku panna, lendlehti trükkida või 16. sajandi alguse spikri abil surmapattude nimekirja pähe õppida.

Näha saab ka mitmesugust kirikuvara: korjanduskassat, Niguliste kirikupinkide otsalaudu ja mitmeid teisi kristliku sümboolikaga seotud esemeid, arheoloogilisi leide Pirita kloostrist, raamatuid ja dokumente 16. sajandist. Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja teemaõhtud.

Näitus „Kelle usk on õige?“ on avatud 21. juunist 2017 kuni 13. maini 2018.

Lisainfot näituse kohta leiab Eesti Ajaloomuuseumi kodulehelt.

Prindi