Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Aili Vindi meremaalid Tallinna Jaani kiriku galeriis 04.04.–03.05.2018

Kunstnik Aili Vindi looming on lummanud vaatajaid pikki aastaid. Kunstniku imelisi meremaale saab taas näha tema isikunäitusel Tallinna Jaani kiriku galeriis, kus on eksponeeritud maalid aastatest 1982 kuni 2014. Aili Vint on kirjeldanud, et ideed, mis kutsuvad maalima, hõljuvad õhus, need tuleb vaid õigel ajal ja õiges kohas kinni püüda. Nii on ta ümbritseva looduse ja loodu suhtes aus ja vahetu. Tema loomingus on olemas loomulik anne, ürgne isikupära ja lapselik loovus. Marinistina on teda võrreldud Ivan Aivazovskiga ja küllap ta ongi meremaalijana Eesti Aivazovski.

Tähelepanu väärib, et kunstimuuseumis on samaaegselt Jaani kiriku näitusega üleval Ivan Aivazovski näitus. Kunstnik, kes on Aili Vinti teadmatult suunanud ja mõjutanud. Siinkohal on paslik edasi anda Aili Vindi kirjeldus, kuidas Aivaszovski meremaal „Üheksas laine“ pani teda kui kuival maal kasvanud lapsukest merd hindama ja armastama.

Aili Vint kirjutab: „Hämmastav, kuidas üks maal suudab inimese saatust nii tugevalt mõjutada. See oli koopia Ivan Aivazovski „Üheksandast lainest“, mille minu lell oli laadalt ostnud, kui mina olin veel väike laps. Pilt rippus aastaid minu voodi kohal hiiglasliku lainega meremaalil. Seega olen Aivazovskiga olnud koos pea sündimisest saati. Võiks öelda isegi, et see maal oli mu igapäevane mängukaaslane.

Selles tormises meres oli mul kindel varjupaik, kuhu unisena pugeda, kui tukk peale tuli. Väikese lapsena mäletan, kuidas uinumise asemel jalutasin maali laineharjadel ja lasksin liugu alla orgu.
Nüüd ripuvad Sudkovski-nimelises marinistide muuseumis Aivazovski maalidega ühes saalis ka kolm minu meremaali. Ja kujutage ette nad isegi magavad koos!“

Aili Vint jätkab: „Ajalugu uurivad ajaloolased. Seal on aeg mängus. Kunstiajalugu uurib kunsti ajas. Kunsti lugu ajas. Kunstnik püüab ajahetke kinni ja paneb lõuendile. Aeg peatub. Pole siin enam mingit aega. Kakssada aastat on möödas sellest ajast, kui sündis geniaalne meremaalija Aivazovski. Ajalugu on muutunud, aga elus meri on ikka samasugune, kui siis, kui Aivazovski ta lõuendile kinni püüdis. Kunst peatab aja. Kunstiteost vaadates oled hetkega selles ajas, kui pilt sai maalitud. Aega ei ole. On ajatu kunst.

Ja täna kohtub Aili Vint taas Aivazovski kui vana tuttavaga meie Kadrioru lossis ja Tallinna Jaani kiriku näitustel.“

Kunstnik Aili Vindi töid saadab Loodu enese antud imeline loominguline säde ja valgus. Ta tunnetab, et midagi Jumalikku pole antud tagavaraks, vaid jumalik valgustatus lähtub vaid Meistri enda tunnetatud õpetusest. Ja aeg saab ajatuks.

Info:

Erkki Juhandi
Näituse kuraator
551 7777
erkki.juhandi@eelk.ee

Prindi