Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

“Admiral Bellingshauseni” laevapere mälestas 1944. aasta suurpõgenemisel hukkunuid

Foto: Cristian Johannes Kask

“Admiral Bellingshauseni” laevapere heiskas 17. septembril udusesse Porto sadamasse jõudes varahommikul sinimustvalge lipu ning kogunes laevatekile, et meenutada 75 aasta möödumist eestlaste suurpõgenemisest punase terrori eest vabasse maailma. Mälestustalituse viis läbi peapiiskop Urmas Viilma.

Piiblist Psalmi 139 lugedes mõtiskleti merest ja vabadusest. “Meri seab piire ja võib olla takistuseks, kuid meri on ja jääb alati ka vabaduse sümboliks – vahel ohtlikuks ja salakavalaks, teinekord turvaliseks ja kaitsvaks,” kirjutas Urmas Viilma oma Facebooki lehel.

Peapiiskop jätkas: “Nii, nagu pole Eestis ainsatki perekonda, kes jäi puutumata lähemalt või kaugemalt küüditamistest, ei leidu ilmselt ka perekonda või suguvõsa, kus pole ühtegi põgeniku leiba maitsnud liiget. Meil kõigil on võtta oma suguvõsast päris oma küüditamis- ja põgenemislood. Võime ette kujutada, milline oli see tunne, kui valdav oli see hirm, mis oli täitnud kodust sõja ja vägivalla eest põgenejate hinge, siis seda on raske millegagi võrrelda. Selle hirmu osaks oli suur teadmatus. Teadmatus ja kaotusvalu kõige maha jäänu suhtes. Jäeti ju maha mitte ainult isiklikud esemed, lemmik- ja koduloomad või kodud. Maha jäid paljudel ka lähedased pereliikmed, sõbrad ja kaaslased. Teadmatus valdas sellegi pärast, mis ootas põgenejaid ees. Kas keegi ootab neid? Kas nad leiavad peavarju, leiba, tööd? Mure oma laste ja eakate pärast. Teadmatus, kui kaua kõik see kestab – kas pääsetakse tagasi või jäetaksegi põgenikena mööda ilma rändama. Teadmatus, kas jõutakse kohalegi. Hirm, et äkki saadakse kätte või lastakse põhja… Palju oli ju ringles juba uudiseid ja jutte uppunud või uputatud laevadest ja paatidest, mis ei jõudnud kunagi teisele kaldale. Tänagi ei oska keegi täpselt nimetada arvu teekonnal hukkunute kohta.”

“Admiral Bellingshauseni” laevapere langetas merel hukkunute mälestuseks pea ning kirikute mälestuskelli asendas uduse vee kohal kurvalt ja pikalt kõlav laevavile.

Prindi