Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Inglise Kirik ning Läti ja Eesti luterlikud kirikud tähistavad täieliku osaduse 80. aastapäeva

Porvoo deklaratsiooni allkirjastamine Tallinna Toomkirikus (Foto: Eesti Kiriku arhiiv)

Tänavu möödub 80 aastat Lambethi kokkuleppe sõlmimisest. Canterbury peapiiskopi Cosmo Gordon Langi kutsel toimus aastatel 1936–1938 oikumeeniline dialoog Inglise Kiriku, Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Läti Evangeelse Luterliku Kiriku vahel. 1938. aastal kirjutasid kolm osapoolt Tallinnas alla kokkuleppele, millega jõuti armulaua- ja kantsliosaduseni. Allkirjastamise järel kõik kolm kirikut kinnitasid kokkuleppe, ent Teise maailmasõja puhkemise tõttu lükkus kokkuleppe lõplik vastuvõtmine anglikaani kiriku Lambethi konverentsil 1948. aastasse. Siis aga ei olnud elava ja täieliku osaduse teostamine enam võimalik, sest selleks ajaks oli Nõukogude Liit okupeerinud iseseisvad Balti riigid. Kaheksa aastakümmet hiljem – aastal 2018, nii Eesti, Läti kui Leedu riikliku iseseisvuse 100. aastapäeval – on meil võimalik tähistada ja teostada meie kirikute täielikku osadust vabal ja iseseisval maal.

Inglise Kirik ning Läti ja Eesti evangeelsed luterlikud kirikud tähistavad täieliku osaduse 80. aastapäeva piduliku jumalateenistusega lõikustänupühal, 14. oktoobril 2018 kell 11.00 Tallinna toomkirikus.

Jumalateenistusel teenivad peapiiskop Urmas Viilma, Läti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Einārs Alpe ja Läti Evangeelse Luterliku Kiriku Välismaal peapiiskop Lauma Zušēvica. Jutlustab Tonbridge’i piiskop Simon Burton-Jones Inglise Kirikust, kes toob meile tervitusi nii Canterbury peapiiskopilt Justin Welbylt kui ka Rochesteri piiskopilt James Langstaffilt.

Kuna 10.-14. oktoobrini 2018 toimub Tallinnas EELK Usuteaduse Instituudis Porvoo Osaduse konsultatsioon teemal „Enamused ja vähemused – väljakutse kirikule ja ühiskonnale“, siis osalevad ja teenivad jumalateenistusel kaasa ka mitmete Porvoo Osaduse liikmeskirikute juhid ja esindajad Norrast, Rootsist, Soomest, Taanist, Suurbritanniast, Iirimaalt, Islandilt ja Hispaaniast.

Lisainfo: Kadri Eliisabet Põder, EELK rahvusvaheliste ja oikumeeniliste suhete assessor, +372 627 7356, kadri.poder@eelk.ee

Loe ka:

Prindi