Eesti Evangeelne Luterlik Kirik
« Tagasi uudiste juurde

Tallinna Toomkirikus helisesid rahukellad

Tallinna Toomkirikus helisesid täna, 11. novembri hommikul kell 10 rahukellad, et tähistada 100 aasta möödumist Esimese maailmasõja lõpust.

Peapiiskop Urmas Viilma lausus mälestuspalvusel: „Me oleme tänasel päeval kogunenud siia Tallinna Toomkiriku kellatorni, et meeles pidada kõiki neid, kes kisti kaasa Esimese maailmasõna traagilisse keerisesse. Me mälestame neid, kes tapeti sõjasündmustes, kes surid haigustesse ja haavadesse; mälestame vigastatuid ja halvatuid; mälestame neid, kes kaotasid lähedased ja pered. Mälestame neid, kelle nimed jäid sõjamöllu sõnulseletamatusse teadmatusse ja vaikusesse.“

Maailma ajaloo ühele ohvriterohkemale sõjale mõeldes lausus peapiiskop, et sõjas ei ole võitjaid ega kaotajaid, on ainult kaotajad. Üksnes rahusobitajad on võitjad.

Tornikella juures seistes kinnitati üksteisele soovi elada heade naabritena, austada minevikku, hoolida nendest, kes on puuduses ja elada rahus üksteise ja kõigi rahvastega.

Briti suursaadik Eestis Theresa Bubbear meenutas oma kõnes, et kirikukellade helin on läbi aegade kutsunud inimesi palvusele, kuid andnud edasi ka sõjateateid. Ta soovis, et neid viimaseid enam kunagi ei tuleks ja tänast tähendusrikast hetke, ühist rahukella helistamist koos Saksa suursaadikuga saja-aastaseks saanud Eesti Vabariigis oleks näinud tema sõjas osalenud vanaisa.

Saksa suursaadik Eestis Christoph Eichhorn rõhutas sõnavõtus, et tänane sõja lõppu tähistav päev on mälestamise ja meenutamise, aga ka rahu ja rõõmu päev.

Jumalateenistusel toomkirikus süüdati sõjas langenute mälestuseks küünlad.

Prindi