Karjapoisist kirikuõpetajaks

Nende kirikuõpetajate väärikasse ritta, kel sel aastal täitub 100 aastat sünnist, lisandus 23. märtsil Hans Rebane.

Konsistooriumi arhiivis leidus tema lühikese teenistuskäigu kõrval 1930. aastast pärit elulookirjeldus, kirja pandud ühtlase, selge ja väikese, võiks öelda naiseliku käekirjaga.

Hans Hansu poeg Rebane sündis 23. märtsil 1905. aastal Viljandimaal Vana-Suislepa vallas Kamsi talu viienda lapsena. Oma lapsepõlvekodust on ta meenutanud, et nende kodu ümbritses imeilus loodus ja et ta õppis seal tundma ja austama seda, «kes tuuli, pilvi, taevast kõik hästi valitseb», kus loeti iga päev hommiku- ja õhtupalvet ja pühapäeval «kiriku ajal» R. Kallase «Igavese evangeeliumi» ümber kogusid kõik majasolijad, kes pidid 12 klm. kaugelolevast kirikust koju jääma».

Sellega oli kodust kaasa antud tõuge, mis pärast mitut «väikest» kooli – Vana-Suislepa algkooli (1912–14), Tarvastu kihelkonnakooli (1914–17), Tõrva kõrgemat algkooli ja Viljandimaa poeglaste reaalgümnaasiumi (1920–23) – päädis õpingutega Tartu Ülikooli usuteaduskonnas.

Kõrges teadusetemplis ei läinud aga kergelt: vanemate jõud kolme lapse koolitamisel jäi kasinaks ja mõnigi semester tuli kodus vanematel abiks olla ja ülikooli kõrvalt lisa teenida. Diplomini jõudis Hans Rebane 1930, novembris sooritas ta konsistooriumi juures vajalikud õpetajaameti eksamid. Järgnes prooviaasta Pilisteveres praost Steinbergi juures ja kohustuslik kaitseväeteenistus.

20. detsembril 1931 Hans Rebane ordineeriti ja temast sai Viljandi praostkonna II vikaarõpetaja, aastatel 1932–39 teenis ta Kirbla kogudust, kust vabastati omal soovil. 1939–40 jätkas Hans Rebane Hallistes, 1940. aastast Ida-Virumal Narva-Alutaguse praostkonna vikaarõpetajana. 1941–44 oli ta Jõhvi õpetaja, hooldades 1942. aastast samaaegselt Pühajõe kogudust. 1944 sai temast Rakvere koguduse õpetaja kt kuni siirdumiseni Saksamaale.

1933. aasta 4. jaanuaril laulatati Hans Rebane Maie Steinbergiga, neil sündis kaks poega. Lahkunud punavägede eest Saksamaale, teenis ta Geislingeni jt laagrites ning töökompaniis. Olnud 1950–52 Ameerika luteriusu kiriku väljaõppel, sai temast Virginias Helton Parishi ja 1954–73 Burkes Garden'i koguduse õpetaja. Enne siirdumist emerituuri oli Hans Rebane 1966–73 E.E.L.K. Seabrooki koguduse hingekarjane. Ta suri Floridas St Petersburgis 4. märtsil 1983.

Rita Pokk

Ilmunud ajalehes “Eesti Kirik” nr 15 30.03.2005